nawigacja gps

Nadzór zużycia paliwa za pomocą systemu GPS

Firmy w czasach kryzysu ekonomicznego, gdy każdy grosz się liczy, szukają wielu sposobów na to, aby zaoszczędzić możliwie największa kwotę pieniędzy. Wymaga to dokładnego przeanalizowania wszystkich wydatków, a następnie wdrożenia odpowiedniego procesu oszczędnościowego. Obszarem, w którym przedsiębiorstwa w sposób szczególny chcą zmniejszyć wydatki, jest zużycie paliwa. Kwoty przeznaczane na utrzymanie samochodów służbowy są bowiem spore, zwłaszcza w sytuacji, gdy cena ropy rośnie. Dlatego firmy starają się nadzorować wydatki związane z tym obszarem.

Kontrola paliwa w samochodach może być wykonywana na kilka różnych sposobów, jednak najskuteczniejszy i najtańszy wydaje się być system GPS, który montuje się w komputerze CAN BUS, odpowiedzialnym za wszystkie urządzenia elektroniczne znajdujące się w aucie. Rozwiązanie to dostarcza wielu przydatnych informacji. Poza stanem paliwa, monitoruje jego zużycie w okresie długoterminowym i krótkoterminowym, ale także takie parametry, jak moc silnika, przebieg samochodu, czas jazdy, temperatura oleju i płynu chłodniczego, prędkość czy kondycję akumulatora.

Pozwala to w sposób szybki i dokładny uzyskać informację na temat stanu pojazdu. Montaż całego systemu nie jest specjalnie trudny. Do wspomnianego systemu CAN BUS montuje się stosowny moduł, który monitoruje wszystkie parametry. Dzięki temu firmy mogą na bieżąco nadzorować koszty, jakie ponoszą w związku z eksploatacją przez pracowników samochodów służbowych. Uzyskane informacje posłużyć mogą do opracowania ewentualnych oszczędności.

System GPS to oczywiście nie jedyny sposób na kontrolę paliwa. Wymienia się także specjalne sondy czy czujniki, które montuje się w korku blokującym wlew paliwa.