podróż

Ciekawe wykorzystanie systemu GPS

System GPS, został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w latach 70 XX wieku. Jednak dopiero w 1995 roku system osiągnął pełną operatywność i mógł być wykorzystywany przez cywili. Od tego czasu rynek urządzeń GPS prężnie się rozwija, z roku na rok sprzedaje się coraz więcej urządzeń z odbiornikiem GPS na pokładzie. W końcu współcześnie każdy smartfon ma wbudowany GPS.

Jakie urządzenia i usługi korzystają z GPS?

Jest wiele możliwości wykorzystania tego systemu. Coraz większą popularność zdobywają nawigacje samochodowe, które informują nas o najlepszej drodze z punktu A do B, a także informują nas o limitach prędkości, fotoradarach, a nawet aktualnym zakorkowaniu dróg.
Innym systemem jest monitoring gps, polega on na tym, że na przykład w samochodzie montuje się odbiornik gps (nie mylić z nadajnikiem, nadajnik gps to satelita, która krąży dookoła Ziemi, z która odbiornik kontaktuje się, aby wyliczyć swoją pozycję), który w stałych odstępach czasu wysyła swoją aktualną lokalizację na serwer, a użytkownik może na stronie internetowej cały czas sprawdzać lokalizację swojego samochodu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ w przypadku kradzieży będziemy wiedzieli gdzie znajduje się nasz pojazd.

Wyprawa Around the Dream, w której także wykorzystuje się GPS

Wyprawa jest spełnieniem marzenia Alicji i Tobiasza, po roku przygotowań, sprzedaży wszystkiego co mieli są gotowi wyruszyć w podróż dookoła świata. Jest to motocyklowa wyprawa, która zaczęła się bez motocykla, ponieważ taniej było kupić motocykl w Ameryce Południowej niż transportować go z Polski.
Możliwa będzie stała lokalizacja gps, ponieważ motocykl tej wyprawy zostanie wyposażony w nawigację TwoNav Delta, a także nadajnik Logistic PRO, który na bieżąco nadaje pozycję.