Wybór odpowiedniego monitoringu GPS

Monitoring GPS jest kupowany w różnych celach. Innego lokalizatora GPS będziemy szukać w przypadku, gdy chcemy zlokalizować swoje dziecko, a innego gdy zależy nam na monitoringu pojazdów w firmie. W pierwszym przypadku musi to być małe urządzenie, które może być na przykład zegarkiem z systemem GPS, w przypadku aut, może to już być mała skrzyneczka. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując takie urządzenie?

Ważnym parametrem jest czas trzymania baterii – w przypadku monitoringu GPS floty pojazdów – tirów, istotne jest, aby takie urządzenie mogło pracować przez długi czas, natomiast już w przypadku monitorowania własnego auta, jesteśmy w stanie znacznie częściej ładować taki lokalizator.

Kolejnym wyzwaniem stawianym przed kupującym lokalizator GPS może być także wybór sposobu odbioru danych. Wiele firm oferuje tylko możliwość monitoringu online. Niektóre proponują także informowanie o zmianie położenia lokalizatora przez sms oraz raporty papierowe, co może być szczególnie ważne dla firm. Wybór jak zwykle, zależy od naszych potrzeb.

W przypadku przedsiębiorstw, które chcą się wyposażyć w monitoring GPS swoje auta, a wysyłają je za granicę, ważne jest, czy firma oferująca lokalizator, udostępnia taką możliwość i jak często aktualizuje zagraniczne mapy.

Istotnym czynnikiem decydującym o zakupie takiego urządzenia na pewno będzie cena. W przypadku firm liczą się nie tylko ceny samych lokalizatorów, ale przede wszystkim zapłata za ciągłą możliwość monitoringu. Może być ona w formie miesięcznego abonamentu lub dzierżawy. Należy zwrócić uwagę, co będzie korzystniejsze dla firmy i w jakim czasie koszty te się zwrócą i pozwolą wygenerować oszczędności.

Podsumowując, przy wyborze lokalizatora GPS warto wziąć pod uwagę wiele parametrów – przeznaczenie tego urządzenia, wielkość, czas trzymania baterii, sposób odbioru danych, możliwość monitoringu za granicą, cenę urządzenia i sposób płatności za dostęp do ciągłego monitoringu. Jeśli dalej mamy wątpliwości, warto sprawdzić, czy możemy bezpłatnie przetestować dane urządzenie, może to ułatwi nam podjecie właściwej decyzji.