Nieodpowiednia dieta, złe nawyki podczas jedzenia, brak ruchu i stres to gwarantowany „przepis” na problemy z trawieniem. Dowiedz się, co na lepsze trawienie sprawdzi się w przypadku sposobów domowych i jakie preparaty z apteki zaradzą dolegliwościom żołądkowym.
Co wpływa niekorzystnie na trawienie?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to najczęściej skutek nadmiernego stresu [1], niewłaściwej diety oraz siedzącego trybu życia.
Co na lepsze trawienie? 5 sprawdzonych sposobów
Sposoby na lepsze trawienie są dość proste, wystarczy tylko regularnie je stosować i nie pozwalać sobie na ustępstwa. Na lepsze trawienie sprawdzą się:
- Zdrowa dieta,
- Mniejsze porcje jedzenia,
- Właściwy sposób spożywania posiłków,
- Zioła
- Aktywność fizyczna.
1. Zdrowa dieta
Lekkostrawna dieta to podstawa [2]. Produkty żywnościowe ułatwiające trawienie to przede wszystkim te zawierające błonnik pokarmowy, ale także bakterie probiotyczne, węglowodany złożone, białko oraz składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli witaminy i sole mineralne. Zaleca się jeść owoce i warzywa, także kiszone, nabiał, jajka, jogurty, kefir i maślankę, a także kasze i pełnoziarniste pieczywo. [2]
2. Mniejsze porcje jedzenia
Niewielkie porcje to mniejsze obciążenie dla żołądka i mniejsze prawdopodobieństwo problemów
z trawieniem. Zaleca się jeść mniej, a za to częściej, najlepiej 4-6 posiłków o stałych porach. Nie należy pomijać śniadań.[2]
3. Właściwy sposób spożywania posiłków
Jedzenie należy dokładnie gryźć i przeżuwać przed przełknięciem. To ważne, ponieważ w ślinie znajdują się enzymy, które wstępnie trawią pokarm, co ułatwia trawienie na dalszych etapach.
W czasie jedzenia nie należy pić napojów, zwłaszcza gazowanych, i rozmawiać, ponieważ połyka się wówczas powietrze, które wypełnia jelita i powoduje wzdęcia.
4. Zioła i siemię lniane
Na lepsze trawienie działają zioła takie jak mięta pieprzowa, dziurawiec, melisa, rumianek, koper włoski i chmiel. Zaleca się picie naparów z tych ziół w celu poprawienia pracy układu pokarmowego i zapobiegania dolegliwościom w postaci niestrawności czy wzdęć. Napar
z siemienia lnianego pomaga oczyścić jelita, nawilża śluzówkę przewodu pokarmowego i wspiera jego pracę. Jest dobrym sposobem na problemy gastryczne i zapobieganie problemom trawiennym , przywraca też właściwy rytm wypróżnień [3], [4].
Na lepsze trawienie sprawdzą się też przyprawy: oregano, kminek, koper włoski, kolendra, pietruszka, imbir, cynamon, cząber, bazylia i tymianek [2].
5. Aktywność fizyczna
Ruch i ćwiczenia fizyczne to świetna metoda na poprawienie pracy układu pokarmowego. Nawet zwykły spacer stymuluje perystaltykę jelit i ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Aktywność fizyczna pomaga też zredukować stres, który ma negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego [4].
Co na lepsze trawienie – preparaty z apteki
W aptece znajdziemy duży wybór preparatów na dolegliwości trawienne. Warto wybrać kompleksowo działający Ulgix TRAWIENIE PLUS*. W skład Ulgix Trawienie Plus na trawienie wchodzą wyciągi roślinne z karczocha, cytryńca chińskiego, mięty oraz kopru, które wspierają procesy trawienne i pracę układu pokarmowego.
Wyciąg z kopru włoskiego redukuje wzdęcia i gazy oraz pomaga w zmniejszeniu uczucia nadmiernej pełności po posiłku. Wyciąg z karczocha pobudza wydzielanie soków trawiennych, reguluje poziom cholesterolu i przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała. Wyciąg
z mięty pieprzowej wspomaga pracę żołądka, a wyciąg z cytryńca chińskiego wspiera funkcjonowanie wątroby, która narażona jest na szkodliwe działanie czynników takich jak niewłaściwa dieta, leki i używki (alkohol) [5].
Przypisy:
1. Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021
2. Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.
3. Katarzyna Ekiert, Marta Dochniak, Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 401–408.
4. Dieta przy zaparciach, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/70640,dieta-przy-zaparciach, data dostępu 14.07.2021
5. Ulotka do produktu Ulgix Trawienie Plus.
Ulgix Trawienie Plus, kapsułki miękkie. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 120 mg wyciągu z owoców kopru włoskiego, 75 mg wyciągu z karczocha, 40 mg wyciągu z owoców cytryńca chińskiego, 15 mg wyciągu z mięty pieprzowej. Zastosowanie: Ze względu na zawarte składniki produkt polecany jest jako uzupełnienie diety szczególnie dla osób spożywających ciężkostrawne, tłuste i obfite posiłki, spożywających posiłki w pośpiechu i nieregularnie, odczuwających dyskomfort i uczucie pełności po posiłku, kontrolujących masę ciała. Przeciwwskazania: Niedrożność dróg żółciowych. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Suplement diety. Preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
[…] komfortowych warunkach. Jedną z kwestii, która warto wziąć pod uwagę, jest niespożywanie ciężkich posiłków około 1,5 godziny przed masażem. Dzięki temu nie będziemy ociężali oraz unikniemy […]