Zdrowie

Cudowne właściwości liścia lucerny

Cudowne właściwości liścia lucerny
Cudowne właściwości liścia lucerny

Powszechnie znana jako dodatek do rozmaitych potraw, ale w sklepach zielarskich coraz chętniej stanowiąca swego rodzaju suplement zbilansowanej diety. Niewielkie listki aromatycznej lucerny doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie pożywnych kanapek i zdrowych sałatek. W niepozornej roślinie znajduje się mnóstwo różnorodnych cennych właściwości przesądzających o tym, że lucerna stanowi popularny element menu osób dbających o bycie fit. O jakich zaletach tego gatunku mowa? Przedstawimy to w poniższych fragmentach.

Inaczej Alfalfa

Liście lucerny przez bardzo długi czas nie gościły w polskiej kuchni, co wiązało się z faktem, że zioło to w pewnym momencie odeszło do przysłowiowego lamusa, będąc uznane za zbyt pospolite, aby włączać je do zróżnicowanego jadłospisu człowieka. Niemniej jednak moc witamin i minerałów niezbędnych naszemu organizmowi od dawien dawna dostrzegły w lucernie nasze prababcie, które wysoko oceniały tę roślinę, traktując ją jako zdecydowany numer jeden w sferze szeroko rozumianego ziołolecznictwa. Na bazie liści lucerny samodzielnie produkowały prozdrowotne preparaty. Domowej roboty receptury uwzględniały napary z omawianej byliny, a także cudowne w swych właściwościach eliksiry z motylkowatych kształtem kwiatów. Lucerna jest w Polsce po dziś dzień bardzo rozlegle występującą odmianą, a jej wysokość może sięgać nawet około dziewięćdziesięciu centymetrów. Jak pokazują karty historii, o niebanalnym wpływie tego gatunku na ludzką kondycję przekonał się nawet sam Aleksander Wielki, bowiem to jemu zawdzięcza się sprowadzenie tej rośliny z Iranu. Niewiele później lucernę dostrzeżono również na obszarze Chin i Japonii. Z niej zaczęto pozyskiwać świetnej jakości miód, który możliwy jest do nabycia w ekologicznych sklepach także na chwilę obecną. Współcześnie, na rynku suplementów diety przybywa preparatów bazujących na liściach lucerny, a ich rozległą gamę proponuje między innymi znany serwis sklepswanson.pl.

Multum właściwości

Lucerna obfituje w wielorakie pożądane składniki, do jakich zaliczany jest chociażby karoten bardzo potrzebny organizmowi ze względu na to, iż stanowi ważny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz, jaki pozwala na likwidowanie w ludzkim organizmie toksyn i innych substancji o szkodliwym wpływie. Co więcej, warto także wspomnieć, że w liściach charakteryzowanego gatunku jest ogrom rozmaitych soli mineralnych, a w szczególności warto tu wyszczególnić olbrzymią ilość potasu. To ten pierwiastek sprawia, że z organizmu usuwane jest wszystko to, co zbędne, a głównie niepotrzebne nam produkty wynikające z procesu przemiany materii. W liściach lucerny nie brak również fosforu, krzemu, magnezu, wapnia i żelaza. Roślina ma w sobie też saponinę, luteinę, kwasy organiczne, chlorofil czy flawonoidy. Spokojnie ten suplement zdrowej diety przyda się osobom chcącym uzupełnić w diecie poziom garbników i witamin.

Jakie efekty?

Przyjmowanie lucerny w postaci suplementu tak jak te wyżej wspomniane na stronie sklepswanson.pl, czy też w postaci naturalnych liści byliny, pozwala osiągnąć naprawdę wiele w zakresie regeneracji organizmu nadwyrężonego różnymi schorzeniami zdrowotnymi. W głównej mierze musimy docenić opisywany gatunek za doskonałe radzenie sobie z symptomami menopauzy. Nic aż tak jak lucerna nie zneutralizuje przykrych objawów tego stanu u pań przekwitających. Koniec z huśtawkami nastroju, naprzemiennymi fazami gorąca i zimna, brak zaburzeń hormonalnych, nerwowości itd. Dodatkowo, lucerna jest wskazana anemikom. Poprawia poziom hemoglobiny. Poprawia laktację, a w zasadzie znacząco ją zwiększa i intensyfikuje. Dodatkowo, jest remedium dla walczących z uciążliwym problemem kamieni nerkowych czy zapaleniem pęcherza moczowego.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię