Zdrowie

Dlaczego nie wolno stosować przeterminowanych kosmetyków?

Dlaczego nie wolno stosować przeterminowanych kosmetyków?
Dlaczego nie wolno stosować przeterminowanych kosmetyków?

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że produkty znajdujące się na jej półkach łazienkowych także mają datę ważności. Balsam do ciała, lakier do paznokcie i inne nie mogą być wbrew pozorom używane przez kilka lat, ale mają swój konkretny termin użycia.

Dlaczego data jest tak ważna?

 Kiedy stosuje się kosmetyki po dacie ważności można spotkać się z negatywnymi skutkami takiego zachowania i nie będą miały one nic wspólnego z lepszym nawilżeniem skóry czy upiększeniem wyglądu. Kosmetyk, który nie powinien być dłużej używany najpierw zmienia zapach. Waniliowy balsam do ciała nie pachnie już dłużej wanilią, ale jest całkiem inny (nie zawsze nieprzyjemny). W drugiej kolejności zmienia się jego konsystencja (z reguły na bardziej wodnistą).

Jako, że Polska jest jednym z państw należących do Unii Europejskiej, kosmetyki muszą być zgodne z określonymi standardami, co w ich przypadku oznacza wytrzymałość przez 30 tygodni. Kiedy sytuacja jest inna, opakowanie poinformuje o tym potencjalnego użytkownika. Bardzo ważne jest także przechowywanie kosmetyków w odpowiednim miejscu oraz formie, gdyż tylko i wyłącznie wtedy nie tracą ważności przed czasem. Zarówno niska, jak i wysoka temperatura nie sprzyjają przedłużeniu oraz zachowaniu dobrej jakości kosmetyków.

Jak to może się skończyć?

Balsam do ciała, który pachnie inaczej niż na początku, a do tego ma inną konsystencję może negatywnie wpłynąć na wygląd człowieka. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się jak naprawdę wygląda sytuacja z przeterminowanymi kosmetykami. Kiedy kremy bądź inne kosmetyki jełczeją, co odbywa się po straceniu daty ważności, zaczynają występować w nich związki drażniące, które sprawiają, że skóra człowieka czerwienie się, a w dalszej kolejności występują nawet odczyny. Z kolei produkty z innym składem sprawiają, że można zauważyć w nich rozwój mikroorganizmów. Jest to ściśle związane z występowaniem tlenu oraz innych czynników, które krążą po świecie. Procesy jełczenia i inne są zależne jedynie od składu produktów, przez co rozumie się ochronną chemię, która została zastosowana w trakcie ich produkcji. Jedno otwarcie, a następnie brak stosowania przez dłuższy czas wpływa na nie najgorzej.

Reasumując, balsam do ciała, który stracił datę ważności nie powinien znaleźć się na stopach zamiast kremu nawilżającego,, ale jego miejsce jest w koszu na śmieci.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię