Nie ma chyba człowieka, który w swoim życiu nie zmagał się z przeziębieniem. Nieżyt nosa, ogólne osłabienie, kaszel oraz ból gardła to najczęściej występujące skutki uboczne choroby. Jak szybko organizm ludzki może zachorować, kiedy wokół panuje istna epidemia przeziębienia?
Przeziębienie – choroba jest szybka
Przeziębienie jest jedną z chorób przenoszonych drogą kropelkową razem z powietrzem. Właśnie dlatego nie trzeba się szczególnie starać, żeby zauważyć u siebie pierwszej objawy choroby. Wystraczające okazuje się przebywanie z osobami, które zmagają się już z wirusem. Można rozmawiać z nimi, podawać ręki bądź korzystać z jednakowych przedmiotów. Właśnie dlatego, kiedy jedna osoba w pracy zachoruje, w pierwszej kolejności dotyka to także osoby dzielące z nią pokój, a potem przenosi się na pozostałą część pracowników. Tak samo w przypadku rodzin, kiedy dziecko bądź dorosły „przyniesie” przeziębienie do domu, nie trzeba długo czekać, aby położyło ono całą rodzinę. Najgorszy okres zarażania ma miejsce w trakcie początkowych symptomów choroby. Co ciekawe, wirusy mogą już działać, a człowiek cały czas czuje się dobrze. Zarażanie może odbywać się całkowicie nieświadomie. Jednakże, mimo wszystko największa ilość osób zaraża, dzięki kichaniu, kaszlaniu oraz wycieraniu nosa. Sprawia to, że patogeny pozostawiane są dosłownie wszędzie, począwszy od toalety, a zakończywszy na meblach.
Jak już zostało wspomniane nie trzeba długo czekać, aby zarazić się przeziębieniem. Pierwsze efekty choroby będą widoczne po około 1, maksymalnie 2 dniach. Najpierw pojawia się katar i drapanie w nosie. W dalszej kolejności dochodzi do tego kiepski nastrój, rozdrażnienie oraz ogólny spadek nastroju. Później występuje ból gardła, katar i kichanie. Wielokrotnie można zmagać się ze stanem podgorączkowym, a nawet gorączką.
Reasumując, osoby dorosłe potrzebują 1 dnia, aby zarazić się przeziębieniem, z kolei w przypadku dzieci jest to kilka dni.
Co zrobić, żeby się nie rozchorować?
Przeziębienie jest jednoznaczne z obecnością wirusa w organizmie. Groprinosin 500, Rutinoscorbin oraz aspiryna to tylko przykładowe środki, które powinny być przyjmowane od razu po zauważeniu pierwszych symptomów choroby. Można potraktować je jako metody zapobiegające chorobie, ale najlepszym rozwiązaniem jest wystrzeganie się kontaktów z osobami chorymi, regularne mycie rąk oraz wzmocnienie organizmu przy pomocy naturalnych produktów oraz witamin.
Najlepiej wzmacniać odporność. Dobra dieta, ruch na świeżym powietrzu.