Zdrowie

Jak pokonywać nadmierną potliwość?

Jak pokonywać nadmierną potliwość?
Jak pokonywać nadmierną potliwość?

Każdy człowiek wydziela pot właśnie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Konieczne są regularne kąpiele, zmiana ręczników, stosowanie dezodorantów oraz właściwej odzieży. Czy można łatwo oraz sprawnie pokonać zbyt intensywne polecenie się? Żele pod prysznic, talk i inne rozwiązania.

Zbyt duże ilości potu – problem wieku ludzi

Intensywne pocenie się to problem, z którym człowiek zmaga się przede wszystkim latem, jednakże nie jest to reguła. Pocić może się dosłownie każda partia ciała, jednakże najczęściej problem ten dotyczy pach, stóp oraz dłoni. Jest to naturalna reakcja organizmu człowieka na ciepło. Jeśli wydzielane są jego normalne ilości, nie powinien być problematyczny, a większość ludzi nawet nie zwraca na niego uwagi. Sytuacja komplikuje się w przypadku, kiedy pachnie on brzydko oraz jest go po prostu za dużo. Za jego brzydki zapach odpowiadają przede wszystkim bakterie znajdujące się na skórze. Sprawiają one, że rozpoczyna się proces rozkładu potu, co rodzi brzydki zapach. Jako, że skóra jest naturalnie wilgotna, wiele osób zaczyna czuć się niekorzystnie w omawianej sytuacji.  

Na szczęście, na rynku dostępne są duże ilości kosmetyków, które wykazują działanie chłodzące. W ich składzie można znaleźć przede wszystkim mentol, olejek z mięty pieprzowej oraz wyciąg z eukaliptusa. Ich używanie przyniesie szereg pozytywnych zjawisk, przede wszystkim wpływ na receptory zimna. Dobrym rozwiązaniem jest także talk, który pochłania zbyt duże ilości potu.

Niewielkie zmiany w przyzwyczajeniach – reedukacja potu

Istnieje szereg przyzwyczajeń, które są dla człowieka automatyczne, nie zastanawia się nad nimi i po prostu rano bierze kąpiel. Aby zredukować ilość wydzielanego potu konieczna jest zmiana kąpieli na prysznic. Dzięki płynącej wodzie odbywa się masaż ciała, co przekłada się na zdecydowanie dłuższe odświeżenie. Mydło powinno zawierać miętę, cytrusy oraz zieloną herbatę, gdyż wymienione składniki działają pozytywnie na receptory znajdujące się w skórze. Ciepły prysznic bądź kąpiel są przyjemne, jednakże osoby zmagające się z nadmiernym poceniem powinny kończyć prysznic przy pomocy chłodnej wody. Wpływa ona na zwężenie ujść gruczołów potowych. W dalszej kolejności warto sięgnąć po odpowiedni balsam do ciała bogaty chociażby w mentol, a na stopy warto zastosować talk. Jedno jest pewne, problem pocenia może wpłynąć negatywnie na poczucie własnej wartości oraz samopoczucie, właśnie dlatego należy dokonać wszelkich starań, aby z problemem rozprawić się szybko oraz w miarę bezboleśnie.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię