Zdrowie

Jak poradzić sobie z haluksami?

Jak poradzić sobie z haluksami?
Jak poradzić sobie z haluksami?

Haluksy to nieprzyjemna dolegliwość, która wpływa na wygląd stopy, ale też komfort. Ich występowanie utrudnia wybór obuwia, poruszanie się, a niejednokrotnie sprawia ból. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak poradzić sobie z haluksami! Czy można się ich pozbyć całkowicie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czym są haluksy?

Haluksy stanowią zniekształcenie stopy w obrębie dużego palucha i stawu go okalającego, do którego dochodzi na skutek zwyrodnienia. Choroba najczęściej dotyka kobiety, które noszą wąskie obuwie, a także buty na obcasach. Nie oznacza to jednak, że tylko przez źle dobrane obuwie można nabawić się haluksów i że problem nie dotyczy mężczyzn. Otóż haluksy mogą mieć podłoże genetyczne, tworzyć się poprzez nieprawidłowy układ stopy przy chodzeniu, w wyniku kontuzji i chorób (np. artrozy). Często z haluksami zmagają się także dzieci, które mają płaskostopie lub wrodzoną deformację stopy.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć

Jak uniknąć haluksów?

Chcąc zapobiec powstaniu haluksów, warto zastosować się do następujących wskazówek:

  • Wybieraj dopasowane obuwie, wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Stopa powinna mieć komfort podczas stania i chodzenia, a palce nie mogą na siebie nachodzić;
  • Kup wkładki ortopedyczne w specjalnym sklepie, które ustabilizują stopę i sprawią, że będziesz ją właściwie obciążać;
  • Zrezygnuj z obcasów lub noś je z umiarem, a jeśli musisz mieć na co dzień – postaw na te dobrej jakości, wyprofilowane i komfortowe z obcasem max 5cm;
  • Wybieraj obuwie stabilizujące stopę – np. z zapięciami i wiązaniami, tak, aby stopa nie poruszała się po podeszwie;
  • Ćwicz stopę – zapisz się na zajęcia u fizjoterapeuty bądź znajdź przykłady ćwiczeń w sieci.

Czy można usunąć haluksy?

Haluksy powstają powoli, dlatego warto obserwować swoje stopy i podjąć interwencję zawczasu. Skonsultuj się z lekarzem, udaj się do rehabilitanta lub ćwicz stopy samodzielnie. Wsparciem w zmaganiu się z chorobą zwyrodnieniową dużego palca u stopy są separatory na haluksy. To specjalne nakładki wykonane z odpowiednich materiałów, które przywracają prawidłowy układ stopy. Nie zawsze jednak są one dostatecznie skuteczne i jedyną szansą na uporanie się z haluksami jest interwencja chirurgiczna. Operacja haluksów przebiega w znieczuleniu miejscowym i polega na przecięciu kości tak, aby przywrócić prawidłowy układ stopy. Jeśli więc borykasz się z problemem koślawego palucha – odczuwasz ból, dyskomfort bądź po prostu nie podoba Ci się wygląd Twoich stóp – skontaktuj się z lekarzem. Nie jesteś skazany na haluksy do końca życia!

Podsumowując, haluksy to przykra i dokuczliwa dolegliwość. Warto więc wdrożyć profilaktykę i zatroszczyć się o swoje stopy, stosując się do naszych wskazówek. Jeśli jednak masz już problem z haluksami i domowe metody zawodzą – zdaj się na pomoc lekarza. Być może operacja haluksów jest rozwiązaniem dla Ciebie!

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię