Żylaki są poważnym zaburzeniem estetycznym, ale też zdrowotnym – mogą towarzyszyć im obrzęki, swędzenie, ból, czy uczucie ciężkości nóg. W początkowym etapie ich rozwoju niekiedy wystarcza farmakologia i metody uciskowe. Zmiany problematyczne można leczyć, obecnie często bez operacji. Dowiedz się, jak usunąć żylaki i pajączki z nóg!
Rodzaje żylaków – jakie zmiany naczyniowe można usuwać?
Żylaki powstają wówczas, gdy z różnych przyczyn dochodzi do dysfunkcji zastawek żylnych. Wyjaśniając, w każdym naczyniu krwionośnym (żyłach głębokich i powierzchownych) krew powinna płynąć w jednym kierunku dzięki właśnie zastawkom, które uniemożliwiają jej cofanie. Jeśli elementy te nie funkcjonują prawidłowo, krew zaczyna się cofać, co doprowadza do poszerzenia ściany naczynia krwionośnego – w ten sposób powstają żylaki. Problem ten może mieć podłoże genetyczne – niektórzy mają zbyt małą ilość zastawek lub też skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych.
- Zmiany takie najczęściej występują na kończynach dolnych. Mogą przyjmować postać:
- Teleangiektazji – potocznie określa się je pajączkami. Dotyczą one żył płytko położonych.
- Żylaków siatkowatych – przyjmują postać krętych sieci zlokalizowanych pod skórą.
- Żylaków głównych pni żylnych (żył odpiszczelowej i odstrzałkowej) – są najbardziej problematyczne ze względu na często towarzyszące im dolegliwości bólowe i obrzęk.
Jak wyjaśniają lekarze z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, to, jak usunąć żylaki zależy głównie właśnie od ich rodzaju.
Na czym polega zabieg miniflebektomii na żylaki?
Małoinwazyjną metodą stosowaną do usuwania żylaków jest miniflebektomia, potocznie określana jako szydełkowanie. W trakcie takiego zabiegu lekarz w znieczuleniu miejscowym wykonuje niewielkie, ok. dwumilimetrowe nacięcie w skórze, po czym usuwa poszerzoną żyłę za pomocą specjalistycznego mikro szydełka. Przy tak niewielkiej ingerencji w ciągłość skóry nie ma potrzeby zakładania szwów, a niewielka rana szybko się goi. Sposób ten znajduje zastosowanie do usuwania żylaków z nóg dotyczących żył typu bocznic. Efekty najczęściej pojawiają się bezpośrednio po zabiegu.
Skleroterapia w leczeniu żylaków na nogach
Kolejną małoinwazyjną metodą stosowaną do usuwania żylaków z kończyn dolnych jest skleroterapia, inaczej ostrzykiwanie lub piankowanie. W tym przypadku lekarz wprowadza do zmienione żył lek, który powoduje jej zamknięcie. Odpowiedni środek aplikowany jest do żyły bardzo cienką igłą. Metoda ta wybierana jest przy żylakach siateczkowatych. Pełne rezultaty zwykle można ocenić po kilku tygodniach.
Nieinwazyjne usuwanie żylaków i pajączków za pomocą lasera
Na małoinwazyjne usuwanie żylaków i pajączków z nóg pozwala również alternatywna, w wielu przypadkach uznawana za najskuteczniejszą, technologia laserowa. Stosuje się energię emitowaną przez lasery diodowe. Wiązka świetlna wprowadzana jest do niewydolnej żyły, gdzie doprowadza do jej termicznej ablacji i w następstwie zrośnięcia. Metoda ta stosowana jest przy niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.
W razie potrzeby zabieg taki łączy się z miniflebektomią. Wówczas naczynie krwionośne zamknięte przez wiązkę lasera jest kolejno usuwane. Jeśli natomiast problemem są drobne teleangiektazje, w części przypadków możliwe jest ich usunięcie bez przerywania ciągłości skóry.
Którą metodą wybrać i jak najlepiej usunąć żylaki?
Jak widać, istnieje wiele sposobów pozwalających na usunięcie żylaków kończyn dolnych. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że istnieje wiele rodzajów żylaków, które różnią się m.in. głębokością lokalizacji, stopniem zaawansowania, czy etiologią.
Przed wyborem najlepszej metody konieczne jest też wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, wykonanie dodatkowych badań i ustalenie indywidualnego planu postępowania, który może przynieść pożądane efekty. O tym, jak najlepiej usunąć żylaki w Twoim przypadku opowie lekarz podczas konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.
Artykuł partnera.
Dodaj komentarz