Zdrowie

Jakie badania diagnostyczne wykonać przy dolegliwościach ze strony układu moczowego?

badania diagnostyczne przy dolegliwościach ze strony układu moczowego

Przy podejrzeniu choroby układu moczowego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, która pozwoli znaleźć przyczynę schorzenia i odpowiednio dobrać leczenie. Diagnostyka chorób układu moczowego obejmuje zarówno wywiad z pacjentem, badania laboratoryjne, jak i badania obrazowe.

Diagnostyka chorób układu moczowego – wywiad z pacjentem i badanie fizykalne

Dolegliwości takie jak bóle podbrzusza czy trudności/dyskomfort przy oddawaniu moczu mogą wskazywać na problemy ze strony układu moczowego. Lekarz urolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem, pytając o objawy, na przykład częstotliwość oddawania moczu. Może też zalecić prowadzenie przez 3 dni dzienniczka mikcji [1]. Badania fizykalne stosowane w urologii obejmują m.in. badanie objawu Goldfama (ból w lędźwiowej części pleców), który może wskazywać na zapalenie nerek, oraz badanie gruczołu krokowego i jąder u mężczyzn.

Diagnostyka chorób układu moczowego – badania laboratoryjne

Podstawą diagnostyki laboratoryjnej przy problemach ze strony układu moczowego jest ogólne badanie moczu, wykonywane m.in. przy podejrzeniu zakażenia układu moczowego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić badanie moczu z posiewem (badanie mikrobiologiczne moczu), co pozwala na dokładną identyfikację drobnoustrojów odpowiedzialnych za ewentualną infekcję. W diagnostyce chorób układu moczowego istotne są też badania oznaczające wskaźniki stanu zapalnego, czyli OB i CRP, oraz oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika, a także elektrolitów. Badanie moczu jest szczególnie ważne przy podejrzeniu chorób nerek, w tym choroby przewlekłej: w wielu przypadkach przebiega ona bezobjawowo lub daje objawy w postaci zmian w składzie moczu [2].

Diagnostyka chorób układu moczowego – badania obrazowe

Badania obrazowe stosowane w diagnostyce chorób układu moczowego to:

  • USG dróg moczowych,
  • RTG jamy brzusznej,
  • urografia (badanie dróg moczowych z kontrastem),
  • uretrografia (badanie cewki moczowej z kontrastem),
  • cystografia (badanie radiologiczne pęcherza moczowego wypełnionego środkiem cieniującym (tzw. kontrastem) wprowadzonym za pomocą cewnika) ,
  • pielografia (badanie radiologiczne nerek),
  • tomografia komputerowa: badania tomograficznego naczyń krwionośnych (angio-TK) oraz dróg moczowych (TK-urografia).

Podstawową metodą obrazową jest ultrasonografia. USG dróg moczowych pozwala ocenić zarówno dolny, jak i górny układ moczowy, stwierdzić obecność kamieni nerkowych oraz nieprawidłowości w obrębie prostaty. Badanie pęcherza moczowego pozwala też ocenić ilość moczu zalegającego po mikcji [1]. Przy chorobach pęcherza moczowego, zwieraczy i cewki moczowej stosuje się niekiedy badanie urodynamiczne polegające na wprowadzeniu do pęcherza dwóch cewników i rejestrowaniu ciśnienia płynu w pęcherzu oraz cystoskopię, która pozwala na obejrzenie cewki moczowej oraz pęcherza moczowego i pobranie wycinków do badania histopatologicznego [1].

Zakażenie dolnych dróg moczowych – jakie badania są wskazane?

Zakażenia układu moczowego, zwłaszcza zapalenie pęcherza moczowego, to dość częsta przypadłość. Lekarz zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i charakterystycznych dla tej choroby objawów, do których należą dyskomfort przy oddawaniu moczu, ból w dolnej części brzucha, częstomocz, gorączka i ogólne złe samopoczucie [3]. Może też zlecić ogólne badanie moczu – częstym objawem zakażenia pęcherza jest krwiomocz [4] – lub badanie moczu z posiewem. Zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia dolnych dróg moczowych leczy się zwykle, podając antybiotyk. Przy zapaleniu pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych i odmiedniczkowym zapaleniu nerek można zastosować również lek z metenaminą, na przykład dostępny bez recepty lek Urosal. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (choć nie jest antybiotykiem), a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Leczenie zawsze powinno jednak odbywać się pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Bibliografia:

  1. Piotr Radziszewski, Badania diagnostyczne w urologii, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98789,badania-diagnostyczne-w-urologi, data dostępu 02.12.2022.
  2. Bolesław Rutkowski, Aktualne problemy diagnostyki chorób nerek, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 1.
  3. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 02.12.2022.
  4. Robert Drabczyk, Ogólne badanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51970,ogolne-badanie-moczu, data dostępu 02.12.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł dostarczony przez partnera strony.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię