Przy podejrzeniu choroby układu moczowego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, która pozwoli znaleźć przyczynę schorzenia i odpowiednio dobrać leczenie. Diagnostyka chorób układu moczowego obejmuje zarówno wywiad z pacjentem, badania laboratoryjne, jak i badania obrazowe.
Diagnostyka chorób układu moczowego – wywiad z pacjentem i badanie fizykalne
Dolegliwości takie jak bóle podbrzusza czy trudności/dyskomfort przy oddawaniu moczu mogą wskazywać na problemy ze strony układu moczowego. Lekarz urolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem, pytając o objawy, na przykład częstotliwość oddawania moczu. Może też zalecić prowadzenie przez 3 dni dzienniczka mikcji [1]. Badania fizykalne stosowane w urologii obejmują m.in. badanie objawu Goldfama (ból w lędźwiowej części pleców), który może wskazywać na zapalenie nerek, oraz badanie gruczołu krokowego i jąder u mężczyzn.
Diagnostyka chorób układu moczowego – badania laboratoryjne
Podstawą diagnostyki laboratoryjnej przy problemach ze strony układu moczowego jest ogólne badanie moczu, wykonywane m.in. przy podejrzeniu zakażenia układu moczowego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić badanie moczu z posiewem (badanie mikrobiologiczne moczu), co pozwala na dokładną identyfikację drobnoustrojów odpowiedzialnych za ewentualną infekcję. W diagnostyce chorób układu moczowego istotne są też badania oznaczające wskaźniki stanu zapalnego, czyli OB i CRP, oraz oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika, a także elektrolitów. Badanie moczu jest szczególnie ważne przy podejrzeniu chorób nerek, w tym choroby przewlekłej: w wielu przypadkach przebiega ona bezobjawowo lub daje objawy w postaci zmian w składzie moczu [2].
Diagnostyka chorób układu moczowego – badania obrazowe
Badania obrazowe stosowane w diagnostyce chorób układu moczowego to:
- USG dróg moczowych,
- RTG jamy brzusznej,
- urografia (badanie dróg moczowych z kontrastem),
- uretrografia (badanie cewki moczowej z kontrastem),
- cystografia (badanie radiologiczne pęcherza moczowego wypełnionego środkiem cieniującym (tzw. kontrastem) wprowadzonym za pomocą cewnika) ,
- pielografia (badanie radiologiczne nerek),
- tomografia komputerowa: badania tomograficznego naczyń krwionośnych (angio-TK) oraz dróg moczowych (TK-urografia).
Podstawową metodą obrazową jest ultrasonografia. USG dróg moczowych pozwala ocenić zarówno dolny, jak i górny układ moczowy, stwierdzić obecność kamieni nerkowych oraz nieprawidłowości w obrębie prostaty. Badanie pęcherza moczowego pozwala też ocenić ilość moczu zalegającego po mikcji [1]. Przy chorobach pęcherza moczowego, zwieraczy i cewki moczowej stosuje się niekiedy badanie urodynamiczne polegające na wprowadzeniu do pęcherza dwóch cewników i rejestrowaniu ciśnienia płynu w pęcherzu oraz cystoskopię, która pozwala na obejrzenie cewki moczowej oraz pęcherza moczowego i pobranie wycinków do badania histopatologicznego [1].
Zakażenie dolnych dróg moczowych – jakie badania są wskazane?
Zakażenia układu moczowego, zwłaszcza zapalenie pęcherza moczowego, to dość częsta przypadłość. Lekarz zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i charakterystycznych dla tej choroby objawów, do których należą dyskomfort przy oddawaniu moczu, ból w dolnej części brzucha, częstomocz, gorączka i ogólne złe samopoczucie [3]. Może też zlecić ogólne badanie moczu – częstym objawem zakażenia pęcherza jest krwiomocz [4] – lub badanie moczu z posiewem. Zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia dolnych dróg moczowych leczy się zwykle, podając antybiotyk. Przy zapaleniu pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych i odmiedniczkowym zapaleniu nerek można zastosować również lek z metenaminą, na przykład dostępny bez recepty lek Urosal. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (choć nie jest antybiotykiem), a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Leczenie zawsze powinno jednak odbywać się pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.
Bibliografia:
- Piotr Radziszewski, Badania diagnostyczne w urologii, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98789,badania-diagnostyczne-w-urologi, data dostępu 02.12.2022.
- Bolesław Rutkowski, Aktualne problemy diagnostyki chorób nerek, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 1.
- Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 02.12.2022.
- Robert Drabczyk, Ogólne badanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51970,ogolne-badanie-moczu, data dostępu 02.12.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł dostarczony przez partnera strony.
Dodaj komentarz