Kamica nerkowa jest znana ludzkości od dawna. Problem dotyczy sporej grupy ludzi, lubi powracać i wiąże się z ogromnym bólem. Jest to choroba polegająca na odkładaniu się kamieni (złogów) w układzie moczowym. Powstają one z filtrowanych przez nerki minerałów. Jeśli złogi są małe, często udaje się je wydalić. Bywa, że kamienie powiększają się i powodują bóle. W skrajnych przypadkach kamienie mogą nawet blokować drogi moczowe, a wtedy konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Zastój w drogach moczowych prowadzi do trwałego uszkodzenia nerek.
Przyczyny kamicy nerkowej
Najpowszechniejszą przyczyną powstawania choroby jest zbyt małe nawodnienie organizmu, niezdrowa dieta oraz infekcje bakteryjne dróg moczowych. O wiele rzadsze są przypadki tzw. kamicy cystynowej, u której podłożu leży wada wrodzona, polegająca na upośledzeniu reabsorpcji cystyny z moczu. U kobiet chorobie może sprzyjać ciąża, która zwiększa ryzyko zastoju moczu.
Jak objawia się kamica nerkowa?
Najczęstszym i niemożliwym do przegapienia objawem choroby jest nagły, przejmujący ból zwany kolką nerkową. Zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje w stronę pęcherza. Bywa na tyle silny, że doprowadza do utraty przytomności. Zwykle towarzyszą mu nudności, wymioty i wzdęcia. Innymi potencjalnymi objawami tego schorzenia są: pieczenie podczas oddawania moczu, ból w prąciu (mężczyźni) lub krwiomocz. Krew w moczu może, ale nie musi być objawem kamicy nerkowej. Chorzy, u których ten objaw wystąpił, muszą udać się do lekarza. Nie wolno samodzielnie wydawać tak poważnych diagnoz. Krew w moczu wymaga poszerzonej diagnostyki. Bezinwazyjne leczenie kamicy dotyczy tylko kamieni zbudowanych z kwasu moczowego (około 10% wszystkich kamieni). Udaje się je rozpuszczać lekami i zapobiegać ich powstawaniu również lekami. Więcej na: leki na kamicę nerkową.
Złogów zbudowanych ze szczawianów lub fosforanów, niestety, nie można rozpuścić i konieczne jest leczenie zabiegowe.
Zapalenie pęcherza – choroba nawracająca
Zapalenie pęcherza to zakażenie układu moczowego – infekcja objawiająca się częstym oddawaniem moczu, pieczeniem w trakcie korzystania z toalety, bólami brzucha i pleców, a nawet krwiomoczem. Pacjent powinien od razu zasięgnąć porady lekarskiej. W Polsce uzyskanie szybkiej wizyty u nefrologa lub urologa, jest niemal niemożliwe i dlatego pacjenci muszą się ratować lekami dostępnymi bez recepty. Więcej na: silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty.
Leki dostępne bez recepty są środkiem chwilowym. Nie zastąpią pełnej diagnozy i porady lekarza. Można je stosować maksymalnie do 5 dni. Jeżeli objawy zapalenia pęcherza pojawią się ponownie w dość krótkim czasie, to nie obejdzie się bez konsultacji lekarskiej.
Artykuł sponsorowany.
Dodaj komentarz