W czasie 40 tygodni trwania ciąży trzeba bardzo na siebie uważać, gdyż wiele schorzeń, zjawisk oraz produktów może zaszkodzić zdrowiu dziecka oraz matki. Największe szkody mogą przynieść wszelkiego rodzaju choroby, czy katar jest jedną z nich?
Jak radzić sobie z nieżytem nosa w ciąży?
Co na katar to pytanie zadawane przez panie w ciąży, gdyż przyjmowanie leków, które dostępne są bez recepty może przynieść pewne wątpliwości. Nie do końca wiadomo czy nie przedostaną się przez łożysko oraz w jaki sposób wpłyną na nienarodzonego maluszka. To dobry moment, żeby zwrócić uwagę, iż nie można przyjmować żadnych środków, leków oraz tabletek bez spotkania z lekarzem. W trakcie 9 miesięcy należy nawet uważać na witaminy, które w niewłaściwych proporcjach są w stanie wywołać negatywne skutki ubocze. Nieżyt nosa może stanowić największy problem w trakcie pierwszego trymestru, gdyż to właśnie wtedy odbywa się organogeneza. Przez pojęcie to rozumie się wykształcenie wszystkich niezbędnych do życia narządów wewnętrznych płodu. Istnieją również leki, które zabronione są przez cały czas trwania ciąży, jest to związane z tym, że mogą spowodować śmierć dziecka, albo jego zbyt wczesne przyjście na świat. Nieżyt nosa w ciąży powinien być leczony przy pomocy domowych metod, a dopiero później warto odwiedzić lekarza, oczywiście mowa o sytuacji, kiedy stan kobiety nie ulegnie poprawie.
Co na katar – domowe metody
Kiedy w trakcie ciąży pojawia się katar jest on przeważnie pierwszą oznaką nadchodzącego przeziębienia. Sączenie się wydzieliny z nosa może być początkiem poważnej infekcji, która później odbije się negatywnie na innych narządach, chociażby płucach. Co na katar, kiedy pod ręką dostępne są tylko domowe sposoby? Przede wszystkim należy sięgać po czosnek oraz cebulę, które znane są jako naturalne antybiotyki. Warto zdawać sobie sprawę, że nie powinno się ich gotować bądź smażyć, gdyż tracą wtedy znaczne ilości witamin oraz składników. Najlepiej zjadać je razem z kanapkami bądź jako dodatek do sałatek.
W dalszej kolejności należy zaprzyjaźnić się z chrzanem, gdyż wykazuje on właściwości bakteriobójcze. Chrzan może być również zjadany. Witamina C dostarczana w formie owoców, warzyw, soków, herbaty z cytryną oraz soku z kiszonej kapusty także wpłynie pozytywnie na zmaganie się z katarem bądź pierwszymi oznakami przeziębienia. Sól morska oraz sól fizjologiczna mogą zostać wkraplane do nosa, gdyż one również nie odbiją się negatywnie na zdrowiu maluszka. Znaczna grupa kobiet decyduje się na inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych oraz ziół, gdyż przynoszą one natychmiastową ulgę.
Dodaj komentarz