Smoczek to niemalże nieodłączny element bycia noworodkiem oraz niemowlakiem. Sprawia on, że dziecko nie jest bezustannie uwieszone na piersi kobiety, gdyż odruch ssania, który umożliwia mu zaspokojenie podstawowych potrzeb zostaje zapewniony. Czy jest dobry moment na odstawienie od niego?
Odzwyczajanie od smoczka – ciężka praca
Smoczek tommee tippee to najlepszy przyjaciel małego człowieka. Dzięki niemu uspokaja się, śpi dobrze oraz wywołuje zadowolenie. Jest to ulga również dla kobiety, gdyż nie musi ona bezustannie karmić dziecka, które nie zawsze jest głodne, ale po prostu lubi i chce ssać.
Odzwyczajanie pociechy od smoczka nie należy do najłatwiejszych zadań. Właśnie dlatego trzeba się zabrać za to w miarę szybko, gdyż kilkuletnie dziecko nie będzie chciało się z nim pożegnać za żadne skarby. Szacuje się, że okres między trzecim oraz szóstym miesiącem jest najlepszy, wielu rodziców jednak nie zdaje sobie sprawy, że powinno się to odbyć tak szybko. Mylące może okazać się to, że konkretne modele smoczków dopasowane są do wieku dzieci, a więc smoczek tommee tippee może być kupiony zarówno dla najmłodszej pociechy, 6 miesięcznego dziecka oraz tego, które skończyło już 18 miesięcy. Daje to rodzicom przekonanie, że nawet u starszego dziecka posiadanie smoczka jest jak najbardziej w porządku. Kiedy odzwyczajanie odbywa się w młodym wieku, pociecha bardzo szybko zapomina o swoim przyjacielu do ssania, poznawanie oraz ciekawość świata sprawią, że nowa zabawka będzie wystarczają, aby dziecko bez większego płaczu oraz trudów przeszło do codzienności po pożegnaniu smoczka. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre dzieci nie chcą rozstawać się z nim, wiąże się to z płaczem, brakiem snu i innymi przykrymi konsekwencjami. W tym momencie należy zapytać samego siebie czy lepiej ustąpić czy może trwać w swoim postanowieniu, gdyż w przyszłości może być tylko gorzej.
Co dalej?
Jeśli smoczek tommee tippee nie został wyeliminowany przed ukończeniem 6 miesiąca życia, warto spróbować zrobić to ponownie, kiedy dziecko ma roczek. W pierwszej kolejności poleca się zdecydowane graniczenie jego użytkowania. Gdy pociecha domaga się smoczka należy odwracać jego uwagę. Znaczna redukcja przyzwyczajeń sprawi, że jego całkowite wyeliminowanie będzie odbywało się szybciej oraz przyjemniej.
Ne należy przekraczać tego wieku, gdyż stosowanie smoczka przez dłuższy okres nie sprzyja niczemu dobremu. Powoduje próchnice, może wywołać zgryz, sprawia, że dziecko szybciej łapie różne infekcje oraz bakterie gromadzące się na nim.
Dodaj komentarz