Zdrowie

Klimatyzacja – dlaczego się przez nią przeziębiamy?

Klimatyzacja – dlaczego się przez nią przeziębiamy?
Klimatyzacja – dlaczego się przez nią przeziębiamy?

Klimatyzacja jest dobrym wynalazkiem, który sprawia, że człowiek jest w stanie normalnie funkcjonować w czasie upałów, które występują w polskim klimacie w trakcie sezonu letniego. Konieczne jest jednak jej właściwe użytkowanie, gdyż tylko wtedy nie wpływa na człowieka negatywnie.

Klimatyzacja a zdrowie

Przeziębienie to częsty skutek uboczny niewłaściwego użytkowania klimatyzacji. Wiąże się to z tym, że nawet człowiek odporny na wirusy orz bakterie nie jest w stanie bronić się, kiedy bezustannie narażony jest na wpływ szkodliwych czynników. Zadaniem klimatyzacji jest ochłodzenie pomieszczenia bądź wnętrza samochodu, to wydaje się jak najbardziej oczywiste, jednakże nie można nadużywać tej roli. Sytuacja odbije się negatywnie na zdrowiu, kiedy z bardzo gorącego pomieszczenia człowiek przechodzi do takiego w którym temperatura jest wręcz zbyt niska. Duża różnica temperatur nie wpłynie pozytywnie na samopoczucie, gdyż będzie to dla organizmu swego rodzaju szok. W drugiej kolejności należy mieć na uwadze, że konieczne jest unikanie bliskiej odległości klimatyzatora. Jeśli znajduje się on przy drzwiach, nie warto stać pod nim, a wręcz przeciwnie – oddalić się w możliwie najdalszy róg pokoju. Kiedy ustawia się temperaturę nie można przesadzać, gdyż nawet, kiedy z nieba leje się żar, 20 stopni w pokoju to zdecydowanie za mało. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wynosi 23, jednakże dla niektórych nawet ona może okazać się zbyt niska. Warto mieć na uwadze, że klimatyzacja działa nie tylko w domach, urzędach oraz biurach. Klimatyzacja funkcjonuje także w samochodach i bardzo często ludzie popełniają ten błąd, że po wejściu do gorącego, nagrzanego pojazdu, uruchamiają ją na pełnym obrotach. Silne podmuchy zimnego powietrza powodują co prawda szybkie schłodzenie, jednakże z jakimi konsekwencjami? Przeziębienie w czasie lata to często spotykane zjawisko, które nie jest związane z jedzeniem lodów, a odpowiada za nie z reguły niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji.

Przeziębienie to tylko jeden ze skutków ubocznych związanych z korzystaniem z tego inteligentnego urządzenia. W dalszej kolejności należy wspomnieć o infekcjach gardła, zapaleniach płuc oraz ogólnym osłabieniu. Jeśli nie zostaje ona poddawana regularnym przeglądom oraz znajdują się w niej grzyby oraz bakterie, można spodziewać się różnorodnych chorób, które są w stanie odbić się w bardzo negatywny sposób na zdrowiu oraz samopoczuciu osób, które mają z nią regularny kontakt. Jeśli więc klimatyzacja, to tylko właściwie użytkowana oraz regularnie sprawdzana.  

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię