Lifestyle

Niepełnosprawność, a komfort codziennego funkcjonowania – jak go zwiększyć?

Niepełnosprawność, a komfort codziennego funkcjonowania – jak go zwiększyć?
Niepełnosprawność, a komfort codziennego funkcjonowania – jak go zwiększyć?

Wraz z wiekiem pogarszają się nasze zdolności ruchowe, przez co każdy krok staje się coraz trudniejszy. Pojawiają się dolegliwości bólowe, a codzienne funkcjonowanie wymaga większego wysiłku. Podobnie jest u osób, których niepełnosprawność dotknęła wskutek wypadku czy też choroby. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj możliwe jest znaczne podwyższenie komfortu codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Jak to zrobić?

Sprawniejsze poruszanie się

Przede wszystkim osoby niepełnosprawne mogą się dzisiaj przemieszczać całkiem swobodnie. Istnieje wiele rozwiązań w tym zakresie. Na pierwszy plan wysuwają się wózki inwalidzkie, w tym modele elektryczne. Pozwalają one przemieszczać się nawet na duże odległości. Ponadto w zasadzie każdy sklep medyczny posiada balkoniki, dzięki którym osoba niepełnosprawna może względnie łatwo poruszać się po domu. Przydatne są też chodziki, często wyposażone w kosze i inne dodatkowe funkcjonalności. Wszystko po to, aby maksymalnie poprawić wygodę użytkownika. Warto w tym miejscu wskazać na konieczność doboru odpowiedniego sprzętu. Powinien być on dopasowany do danej niepełnosprawności, a także wzrostu i wagi użytkownika.

Łazienka i toaleta

Duży dyskomfort sprawia osobom niepełnosprawnym korzystanie z łazienki i toalety. W niedostosowanych pomieszczeniach sanitarnych nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, a korzystanie ze wsparcia w tym obszarze bywa krępujące. Zatem jak przygotować łazienkę i toaletę, aby osoby niepełnosprawne mogły komfortowo korzystać z nich samodzielnie? Oczywiście również w tym obszarze wiele zależy od rodzaju niepełnosprawności. Istotny wpływ na podejmowane decyzje powinien mieć również stopień jej zaawansowania. Niemniej pewne elementy sprawdzają się w większości łazienek i toalet dla osób niepełnosprawnych, a należą do nich:

  • nasadka toaletowa,
  • uchwyt asekuracyjny,
  • ławka do wanny,
  • krzesełko pod prysznic.

Nasadka toaletowa to po prostu nakładka na sedes, dzięki której staje się on wyższy. Dzięki temu siadanie na sedesie oraz wstawanie z niego okazuje się o wiele prostsze. Pomaga w tym również uchwyt asekuracyjny. W toaletach o większym metrażu warto zamontować więcej uchwytów asekuracyjnych. W łazience, w której znajduje się wanna, warto zamontować ławkę, która umożliwia wygodną kąpiel osobie niepełnosprawnej. Natomiast do kabiny prysznicowej warto wstawić specjalne krzesło. Wszystkie wymienione elementy znajdziesz w sklepie medycznym.

Sklep medyczny z jakościową ofertą

Jeśli planujesz dostosować przestrzeń do osoby niepełnosprawnej, musisz kupić kilka elementów, w tym między innymi te, wymienione powyżej. Aby użytkownik rzeczywiście odczuwał komfort, a przestrzeń nie przestawała być do niego dostosowana pomimo upływu czasu, trzeba nabyć jakościowy sprzęt. Warto zatem starannie wybrać sklep medyczny. Polecamy wybór sprzedawcy, mogącego pochwalić się szeregiem pozytywnych opinii. Warto również zwrócić uwagę na marki produktów oferowanych w danym sklepie. Jeśli chodzi o sprzęt zwiększający komfort osób z niepełnosprawnościami, z pewnością nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię