Zdrowie

Pielęgnacja dziecka od pierwszych dni

Pielęgnacja dziecka od pierwszych dni

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa. Nie bez powodu apteki oraz drogerie posiadają znaczną selekcję produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Począwszy od odpowiedniego proszku do prania, a zakończywszy na szamponie – uważać trzeba dosłownie na wszystko.

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Pierwsze dni po wyjściu ze szpitala są dla rodziców bardzo stresujące. Wiąże się to z tym, że opieka nad maluchem, który wielokrotnie dużo płacze nie jest najłatwiejsza. Chociaż serce przepełnione jest miłością, człowiek zastanawia się czy wszystko robi w porządku oraz jak właściwie pielęgnować maleństwo. Rodzina oczywiście rzuca się z pomocą, jednakże czasem porady babci, ciotek oraz wujków przynoszą więcej szkody niż korzyści.

Kąpiel noworodka stanowi bardzo ważny element, którego nie można pominąć w trakcie wykonywania codziennych czynności. Opinie położnych oraz specjalistów różnią się od siebie, gdyż jedni uparcie twierdzą, że dziecko powinno być myte każdego dnia, inni z kolei zalecają kąpiel co drugi, a nawet trzeci dzień. Mowa oczywiście cały czas o noworodkach, gdyż rzadsze kąpiele pozwalają zbudować silną barierę ochronną skóry. Kąpiel noworodka musi być dobrze zaplanowana oraz możliwie jak najszybsza, gdyż nie jest to czynność za którą przepada większość dzieci. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę, w pobliżu należy ułożyć wszystkie niezbędne akcesoria, czyli emulsję do mycia w płynie, ręcznik, pieluszkę, krem oraz ubranka na zmianę. Kąpiel noworodka z reguły zostaje zakończona karmieniem na uspokojenie oraz wyciszenie dziecka. Kiedy czyste, pachnące oraz najedzone dziecko uda się zadowolone na spoczynek mama może odetchnąć z ulgą. Niezwykle ważne jest jednak, aby wanna, gdzie myte jest dziecko była dokładnie czyszczona zarówno po, jak i przed następną kąpielą. Pod żadnym pozorem nie można używać do tego chemicznych substancji z których korzystają dorośli.

Podstawowe produkty

Pielęgnacja to jednak nie tylko kąpiel noworodka. Należy oprócz tego używać odpowiednich olejków bądź balsamów, co również przełoży się na wzmocnienie bariery ochronnej maluszka. Konieczne jest stosowanie odpowiednich proszków do prania oraz płynów do płukania, które przede wszystkich nie zawierają żadnych substancji zapachowych, mydła oraz innych podrażniających aromatów. Produkty przeznaczone dla najmłodszych poddawane są dużej ilości testów, aby upewnić się, że nie wywołają one negatywnych skutków ubocznych. Warto również pamiętać, że ubrania małych dzieci powinny być prane w wysokiej temperaturze, gdyż pozwala ona pozbyć się wszystkich bakterii oraz zarazków.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię

  • Cenne porady, później okres ząbkowania u nas sprawdziły się gryzaczki chłodzone i masowanie dziąsełek oraz odpowiedni żel uśmierzający ból.