Lifestyle

Upadłość konsumencka – na czym polega i jak sobie z nią poradzić?

Upadłość konsumencka – na czym polega i jak sobie z nią poradzić?
Upadłość konsumencka – na czym polega i jak sobie z nią poradzić?

W dzisiejszych czasach niestety wielu ludzi musi radzić sobie z zadłużeniem, które wynika z nieudanych decyzji, nietrafionych inwestycji czy też innych powodów. Wyjście z długów stanowi nie lada wyzwanie, z którym nie wszyscy konsumenci są w stanie sobie poradzić. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej – proces ten skierowany jest bezpośrednio do osób fizycznych, które szukają sposobu na odzyskanie równowagi finansowej. Jak wygląda upadłość konsumencka i kiedy warto się zdecydować na taki krok?

Dla kogo upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka często może stanowić jedyny sposób na wyjście z długów dla większości Polaków. Proces ten jest skierowany do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie mogą więc skorzystać z niego osoby fizyczne, które posiadają udziały w spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. O umorzenie długów może ubiegać się jedynie osoba niewypłacalna lub taka, która posiada zbyt mały majątek, by pokryć dług. Co ważne, opóźnienia w spłacie długów muszą wynosić co najmniej trzy miesiące. W procesie składania wniosku o upadłość konsumencką nie trzeba podawać przyczyny zadłużenia – jest ona weryfikowana przez sąd już po ogłoszeniu upadłości. Jest to proces opiewający w liczne dokumenty i zawiłości prawne, pomóc nam może wówczas kancelaria adwokacka Katowice.

Jak wygląda proces ogłaszania upadłości konsumenckiej?

Proces ogłaszania upadłości jest dość skomplikowany – warto zdecydować się więc na konsultację z adwokatem. W Polsce funkcjonuje wiele kancelarii adwokackich, w których jedną z usług jest właśnie upadłość konsumencka Katowice. Pierwszym krokiem do ogłoszenia upadłości jest złożenie i opłacenie wniosku do sądu w miejscu zwykłego pobytu osoby zadłużonej. Posiedzenie sądowe odbywa się za zamkniętymi drzwiami, a wnioskodawca nie ma możliwości w nim uczestniczyć. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie dokumentów i skrupulatne uargumentowanie wniosku. Pomóc w tym może nawet adwokat rodzinny Katowice lub innej części Polski, który doskonale odnajduje się w tego typu sprawach i posiada niezbędne doświadczenie w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się jednak do adwokata, który specjalizuje się w prawie upadłościowym. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu procesu wnioskodawca zostanie pozbawiony możliwości zarządzania swoim majątkiem, a wszelkie dobra materialne zostaną przeznaczone na pokrycie roszczeń wierzycieli.

Jest to artykuł gościnny kancelarii adwokackiej Katowice

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię