Moto

Przegląd techniczny samochodu – jakie wymagania musi spełnić auto?

Przegląd techniczny samochodu - jakie wymagania musi spełnić auto
Przegląd techniczny samochodu - jakie wymagania musi spełnić auto

Przegląd techniczny auta obowiązuje każdego właściciela auta. Po pierwszym przeglądzie rejestracyjnym zaznaczonym w dowodzie należy wykonywać go regularnie z częstotliwością raz w roku, choć w niektórych przypadkach może to wyglądać inaczej. Jakie wymagania musi spełnić auto, by przejść przegląd? Oto kilka wskazówek.

Po co jest przegląd samochodu?

Przegląd samochodu to obowiązkowa czynność, która ma zagwarantować, ze wszystkie samochody poruszające po drogach są sprawne i nie zagrażają bezpieczeństwu. Jest to nie tylko korzystne dla innych uczestników ruchu, ale także dla kierowcy oraz jego bohaterów. To idealna motywacja, aby sprawdzić jeszcze przed przeglądem, czy wszystko w samochodzie działa i naprawić ewentualne usterki.

Sprawdź światła

Pierwszym punktem, który jest sprawdzany podczas badania technicznego, jest oświetlenie. Wszystkie światła w samochodzie powinny być sprawne, dlatego warto przetestować oświetlenie przed przeglądem. Na szczęście niedziałająca żarówka nie powoduje, że samochód nie przechodzi badania. Trzeba ją jednak wymienić na miejscu.

Opony do kontroli

Badanie techniczne uwzględnia także sprawdzenie stanu opon. Badana jest przede wszystkim głębokość bieżnika, ale także ogólny stan opon. W przypadku opon w bardzo złym stanie, badanie może nie tylko zakończyć się zwróceniem uwagi, ale nawet wydaniem negatywnego wyniku przeglądu!

Karoseria i szyby

Następnie przychodzi czas na karoserię i szyby. Stan badany jest po prostu za pomocą oględzin. Bardzo zardzewiała karoseria i pęknięta szyba są gwarancją, że auto nie przejdzie przeglądu samochodu. Nie powinny martwić niewielkie uszkodzenia karoserii oraz nieznaczne rysy na szybach.

Kluczowe układy, czyli bezpieczeństwo to podstawa

Kolejny punkt na liście badania technicznego to układ hamulcowy, który sprawdzany jest na specjalnych rolkach. Wyniki można odczytać za pomocą systemu na komputerze stacji diagnostycznej. Sprawdzany jest także stan układu kierowniczego, luzy w jego elementach i luzy w układzie zawieszenia. Wszelkie wycieki płynów ze wspomnianych układów są równoznaczne z negatywnym wynikiem badania technicznego.

Amortyzatory i zawieszenie

Jak już wspomniano, podczas przeglądu sprawdzane są luzy w elementach zawieszenia. Badany jest także stan amortyzatorów. Bada się go za pomocą specjalne wstrząsarki znajdującej się na każdej stacji diagnostycznej. Pozwala ona sprawdzić, jak amortyzatory reagują podczas jazdy po nierównym podłożu. Pozwala sprawdzić ich stan i zweryfikować, czy nie generują one zagrożenia.

Przegapiony przegląd? Jest na to rada!

Niestety może się zdarzyć tak, że termin przeglądu zostanie zapomniany. W przypadku kiedy ma on jakieś usterki nie będzie można wykonać przeglądu od razu, najpierw konieczna jest naprawa. Absolutnie nie można jeździć takim autem po drogach. Na czas przeprowadzenia naprawy, a następnie przeglądu, lepiej zdecydować się na wynajem auta na miesiąc. Jest to bezpieczny sposób, aby doprowadzić auto do stanu sprawności, uniknąć mandatu i holowania auta, a przede wszystkim zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię