Biznes i finanse

Jak poradzić sobie z chwilowym brakiem gotówki?

Jak poradzić sobie z chwilowym brakiem gotówki
Jak poradzić sobie z chwilowym brakiem gotówki

Zarządzanie domowym budżetem wymaga nieraz sporych umiejętności. Ma on swoje ograniczone zasoby w postaci pensji/emerytury/renty, dodatków rodzinnych (500+) i ewentualnie alimentów. Mając do dyspozycji określoną kwotę, trzeba ją tak rozplanować, aby wystarczyło pieniędzy do przeżycia przez cały miesiąc. Czasem jednak pojawiają się nadzwyczajne wydatki i wtedy zdarza się, że budżet nie wytrzymuje obciążenia i brakuje pieniędzy na przeżycie do kolejnej wypłaty.

Nagły niedobór gotówki

W zarządzaniu domowym budżetem najważniejsze jest systematyczne opłacanie rachunków za czynsz, prąd, telefony, gaz. Większe wydatki lepiej planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i odkładać pieniądze. Nie zawsze wszystko można zaplanować – zdarzają się sytuacje nagłe: choroba, awaria samochodu, utrata pracy, czy nadzwyczajna promocja na coś, co od dawna było w zakupowych planach. W takiej sytuacji pojawia się problem, jak zdobyć pieniądze. Poszukanie pracy dorywczej zajmuje trochę czasu. Jedyną opcją wydaje się szybka pożyczka krótkoterminowa. Zaciągane są na niską kwotę czyli taką, którą można spłacić jednorazowo z wypłaty. Okres pożyczkowy jest bardzo krótki, do 30- 60 dni. 

Zasady zaciągania krótkoterminowych pożyczek

Krótkoterminowa pożyczka powinna być zaciągana na kwotę, która rzeczywiście jest potrzebna, aby przeżyć do wypłaty lub na dany cel, np.: kupno leku. Jest to narzędzie, które ułatwia kontrolę nad finansami, pod warunkiem, że korzysta się z niego sporadycznie, a pożyczoną kwotę można spłacić z wypłaty bez szkody na reszty wydatków. Zaletą krótkoterminowej pożyczki jest minimalny zakres formalności i duża przyznawalność. Poszczególne firmy pożyczkowe oferują liczne promocje, np.: w przypadku spłaty pożyczki w terminie, pożyczkodawca umarza koszty.

Pułapki krótkoterminowych pożyczek

Krótkoterminowe pożyczki są atrakcyjne – można pożyczyć niewielką kwotę, podratować rodzinny budżet w trudnej sytuacji i spłacić. W razie problemów ze spłatą można złożyć wniosek o refinansowanie pożyczki, to znaczy za dodatkową opłatą jest możliwość przesunięcia terminu spłaty o dwa tygodnie lub miesiąc. Im więcej pożyczek krótkoterminowych, tym trudniej je spłacić. Tworzy się spirala długu, z której bardzo trudno jest wyjść na prostą. Do pożyczek krótkoterminowych należy pochodzić z rozsądkiem i korzystać z nich tylko w razie nagłej potrzeby. Finansowanie w ten sposób zakupu ubrań, kosmetyków, butów, wycieczek, artykułów szkolnych, to droga do finansowej zapaści. Całość pożyczki należy spłacić w terminie, aby nie narażać się na karne odsetki.

Krótkoterminowe pożyczki można zaciągać przez internet, co jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy wypełnić wniosek w internecie i po paru minutach gotówka znajduje się na koncie pożyczkobiorcy. Łatwość zaciągania krótkoterminowych pożyczek sprawia, że są najpopularniejszym sposobem na podratowanie domowego budżetu i jednocześnie jedną z głównych przyczyn późniejszych kłopotów finansowych. Pożyczki na krótki okres są przeważnie ofertą pozabankową.

Polecamy szybkie pożyczki w Wandoo.pl

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię