Biznes i finanse

Jaki antywirus wybrać dla małej firmy?

Jaki antywirus wybrać dla małej firmy
Jaki antywirus wybrać dla małej firmy

Jeśli prowadzisz firmę i przechowujesz w komputerze firmowym poufną dokumentację, dane pracowników i dane kontrahentów, wiesz, że musisz je odpowiednio zabezpieczać. Jeden cyberatak może skończyć się prawdziwą katastrofą. Wybierając oprogramowanie antywirusowe do firmy, nie daj się zwieść pozornej oszczędności – darmowy antywirus to za mało. Taki pakiet chroni tylko w podstawowym zakresie i nawet małej firmie nie zapewni należytej ochrony. Zainwestuj raz, ale dobrze! To się najbardziej opłaca. Jaki jest najlepszy antywirus dla małej firmy?

Jak działa antywirus?

Każde oprogramowanie antywirusowe ma na celu wykryć i skutecznie zablokować zagrożenia czyhające na nas w sieci. Każdy producent wyposaża swoje produkty w funkcje podstawowe, wybrane opcje dodatkowe i własną bazę sygnatur, która odgrywa kluczową rolę w zakresie skuteczności.

Baza sygnatur jest najważniejszym elementem antywirusa, gdyż znajdują się w niej specyficzne części złośliwych kodów i skaner, którego zadaniem jest regularne filtrowanie plików i rejestrów systemowych, w celu wykrycia intruza.

Jeśli skaner namierzy szkodnika, antywirus blokuje go, usuwa i naprawia szkody, które już wyrządził. Najważniejsze więc, aby baza sygnatur była na bieżąco aktualizowana.

Jakie funkcje powinien mieć antywirus dla małej firmy?

Skanowanie jest w każdym oprogramowaniu, ale o funkcje dodatkowe musimy zadbać sami. Wybór zależy to od tego, jakiej ochrony potrzebujemy. Antywirus dla małej firmy nie musi być maksymalnie zaawansowany, ale obecność kilku dodatkowych funkcji i modułów jest niezbędna.

Antywirus dla małej firmy, oprócz ochrony podstawowej, zapory firewall i funkcji usuwania złośliwych programów, musi również zapewnić ochronę przed oprogramowaniem ransomware, które szyfruje pliki i żąda okupu za klucz deszyfrujący i atakiem phishingowym, który wyłudza hasła i wrażliwe dane.

Bardzo istotna jest również ochrona poczty, gdyż zainfekowane wiadomości e-mail należą do ulubionych narzędzi cyberprzestępców! Firmowa skrzynka pocztowa każdego dnia pęka w szwach. Odbierasz mnóstwo wiadomości od zainteresowanych klientów, otrzymujesz oferty i poufne informacje od wspólników… Większa część korespondencji pochodzi od nieznanych nadawców, więc nie wiesz, czy któraś z wiadomości nie zawiera wtyczki zapewniającej komuś z zewnątrz kontroli nad całym systemem.

W takiej sytuacji nie zdążysz nawet zareagować, gdyż często wystarczy otworzyć zainfekowaną wiadomość, a już na pewno załącznik, aby narzędzie zainstalowało się automatycznie.

Jak wybrać najlepszy antywirus dla małej firmy?

Antywirus dla małej firmy musi stanowić dobre zabezpieczenie. Należy skupić się na rozwiązaniach, które zabezpieczają przede wszystkim kanały będące furtką do przeprowadzenia ataków z zewnątrz. Jeśli ktoś niepożądany przejmie kontrolę nad systemem, wyciekną wszystkie dane… a tego nie chcemy.

Mikroprzedsiębiorstwo obejdzie się bez konsoli administracyjnej, która będzie szczególnie pomocna w dużej firmie, ale warto wybrać oprogramowanie, które wyposażone jest w ochronę płatności, ochronę poczty e-mail, która blokuje zainfekowane wiadomości, posiada zaporę firewall i chroni przed atakami phishingowymi i ransomware.

Pamiętaj o konieczności stosowania silnych zabezpieczeń, które powinny funkcjonować w każdej firmie niezależnie od jej wielkości. Korzystaj z niezawodnych technologii antywirusowych, póki nie doszło do zainfekowania systemu i utraty cennych danych. Jeszcze nie jest za późno.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię