Uroda

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Składniki kosmetyków wspierające produkcję kolagenu

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki

Kolagen to białko stanowiące 1/3 wszystkich białek produkowanych w organizmie człowieka. Niestety po 25.-30. roku życia jego zawartość spada. Aby przeciwdziałać szybkiemu starzeniu, należy więc dostarczyć go organizmowi. Jednym ze sposób jest przyjmowanie suplementów z hydrolizatami kolagenowymi. Drugim wspomagającym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków ze składnikami pobudzającymi skórę do produkcji kolagenu. Przyjrzyj się im bliżej.

Kolagen – skóra go potrzebuje, bo jest jej elastycznym rusztowaniem

Jest nazywany elastycznym rusztowaniem skóry – kolagen znajduje się też w chrząstkach, kościach, zębach, mięśniach, oczach, w całym organizmie. Do tej pory zdefiniowano jego 12 rodzajów. W skórze i tkance podskórnej występuje kolagen typu I i III. Zbudowany jest z aminokwasów o dużej elastyczności. Gdy skórze zaczyna brakować tego składnika, traci nie tylko jędrność, ale też nawilżenie. Siatka kolagenowo-elastynowa się zapada, dlatego pojawiają się zmarszczki i bruzdy. W okolicach 50. roku życia synteza kolagenu jeszcze mocniej zwalnia, a po 60. wcale nie jest wytwarzany przez organizm.

Czy można dostarczyć kolagen do skóry?

Nie jest to takie proste, aby uzupełnić niedobory kolagenu. Można brać suplementy z kolagenem typu I i III, które uzupełniają braki i w próbach klinicznych faktycznie przynoszą oczekiwane rezultaty – zmniejszają zmarszczki. Z kolagenu robi się też rozpuszczalne nici chirurgiczne wykorzystywane w leczeniu medycznym, które wykazują wyjątkowe działanie naprawcze na przykład po oparzeniach.

Kosmetyki z kolagenem – czy warto stosować?

Niestety kolagen w kosmetykach nie ma możliwości przedostawania się do wnętrza skóry, choć ma doskonałe działanie powierzchniowe – napina skórę, chroni ją przed utratą nawilżenia i sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne. Dlatego warto stosować kosmetyki z kolagenem, tak jak warto codziennie stosować krem odżywczy, który nie przedostaje się głęboko do warstw skóry. Działanie powierzchniowe jest bardzo ważne, zwłaszcza wykonywane regularnie, każdego dnia, ponieważ wzmacnia barierę hydrolipidową.

Składniki kosmetyków wspomagające produkcję kolagenu

Co wspomaga naturalną produkcję kolagenu? Jakie składniki chronią naturalne wiązania skóry?

  • Ważnym składnikiem jest też witamina C, która chroni utrzymanie poziomu kolagenu na właściwym poziomie.
  • Również koenzym Q10 wpływa w istotny sposób na utrzymanie poziomu kolagenu w skórze.
  • Przeciwutleniacze – oprócz witaminy C – również flawonoidy, które znajdziesz w owocach i produktach kosmetycznych zawierających na przykład kwasy owocowe.
  • Witamina A, czyli retinol – to jeden z najlepiej przebadanych składników przeciwzmarszczkowych, który pobudza produkcję kolagenu w skórze. Podczas kuracji stosuj codziennie filtry SPF, nawet w dni pochmurne, by nie nabawić się przebarwień.
  • Peptydy – nowoczesny składnik wspomaga przekazywanie informacji międzykomórkowo, co nasila procesy syntezy kolagenu i elastyny.
  • Ceramidy – kolejny naturalny składnik budulcowy skóry, nazywany cementem komórkowym, który wypełnia wolne przestrzenie na rusztowaniu kolagenowo-elastynowym.

W pielęgnacji anti-aging ważna jest profilaktyka. Pamiętaj, że to, co obecnie widzisz na twarzy, jest wynikiem wieloletnich działań. Dlatego używaj kremów, serum i ampułek regularnie i systematyczne, a łatwiej utrzymasz promienny wygląd na dłużej.

Wpis reklamowy.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię