Biznes i finanse

Konto maklerskie – jakie będzie dla nas najlepsze?

Konto maklerskie - jakie będzie dla nas najlepsze
Konto maklerskie - jakie będzie dla nas najlepsze

Konto maklerskie to bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu efektywnie można inwestować pieniądze – kupując i sprzedając, na przykład akcje. Kluczowe jest jednak, aby dobrzeje wybrać, co zwiększa szanse na sukces i jednocześnie zapewnia większe bezpieczeństwo przechowywanych środków. Podpowiadamy, o czym pamiętać?

Konto maklerskie – dlaczego nie?

Polski rynek jest dość dobrze rozbudowany, jeśli chodzi o dostępne biura maklerskie, bo działa ich około dwudziestu, a i można przypuszczać, że wraz z zainteresowaniem rynkiem inwestycji ta liczba będzie się powiększać. Dlatego też nim zdecydujemy się na konkretną opcję, dobrze jest wiedzieć, na jakie rozwiązanie postawić. Wszystkie z biur umożliwiają swoim klientom handel na Giełdzie Papierów Wartościowych, a część z nich nawet na wielkich rynkach światowych. To kuszące, że w zaciszu własnego domu można podbić te rynki, stając się współwłaścicielem spółek takich gigantów, jak Amazon czy Apple. Kuszące, lecz nie powinno nam to przysłonić obrazu i czytelnej analizy. 

Jakie mamy oczekiwania względem konta maklerskiego?

Najważniejsze bowiem, aby wybrać odpowiednie konto maklerskie, jest to, by określić swoje potrzeby i wymagania. To dlatego, że każdy ma inne preferencje, co do jego użytkowania. Niektóre osoby chcą dokonywać codziennych transakcji, inni celują w długoterminowe działania na rynku obligacji. Występują więc tu całkiem inne oczekiwania, bo ile w pierwszym przypadku najważniejsze są takie opcje jak możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży czy odroczony termin płatności, to już w drugim całkiem inne, wśród których jedne z istotniejszych to opcja handlu na największych światowych rynkach obligacji.

Na jakie koszty się przygotować?

Jak widzimy, to więc bardzo ważne, by dobrze określić swoje oczekiwania, dzięki czemu rachunek maklerski będzie perfekcyjnie dopasowany. Wiedząc o tym można przyjrzeć się kolejnej kluczowej kwestii – kosztów prowadzenia konta. Większość inwestorów skupia się głównie na tym, jakie są prowizje od dokonywanych transakcji, ile wynoszą, czy dużo, czy mało, lecz nie można też zapominać o innych kwestiach z tym związanych – kosztach otwarcia i korzystania z rachunku. Nie ma wątpliwości, że należy dokładnie przeanalizować opłaty, zwłaszcza że jeśli są wysokie, mogą dość mocno obniżyć ewentualne zyski. Trzeba też pamiętać o 19% o podatku od dochodów kapitałowych – od zarobionej w danym roku kwoty (tzw. podatek Belki). 

Generalnie na koszty związane z posiadaniem rachunku maklerskiego składają się trzy kategorie opłat – prowizje od zawartych transakcji, za prowadzenie konta oraz dodatkowe opłaty, które przeważnie związane są operacjami wykonywanymi przez inwestora, a do jakich zaliczyć można na przykład opłatę za przelewy z konta. 

Prowizja – jak ją obniżyć?

Nie ma wątpliwości, że prowizja stanowi największy koszt, jaki trzeba ponieść podczas inwestowania. Dobrze więc wiedzieć, jak go obniżyć. Zdecydowanie jak chcemy, aby tak się stało, korzystajmy z transakcji zawieranych drogą elektroniczną. W zależności od biura maklerskiego wysokość prowizji może wynosić od 0,13% do 0,39%. Dobrze przeanalizować, jak te wartości przedstawiają się u konkretnych maklerów. Odradzamy natomiast zawieranie transakcji przez telefon lub osobiście, bo tu prowizje są wyższe i mogą wynieść nawet 1%. 

Żeby stać się posiadaczem odpowiednio dobranego konta maklerskiego, musimy ocenić wiele kwestii, zwłaszcza związanych z własnymi oczekiwaniami i spodziewanymi kosztami. Biorąc to pod uwagę na pewno uda nam się idealnie dopasować konto maklerskie.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię