Biznes i finanse

Kredyt gotówkowy bez tajemnic

Kredyt gotówkowy bez tajemnic
Kredyt gotówkowy bez tajemnic

Kredyt gotówkowy bierzemy zazwyczaj w celu zaspokojenia mniejszej lub większej potrzeby konsumpcyjnej. Obawiasz się zaciągnięcia tego rodzaju pożyczki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Umiejętność oszczędzania jest niezwykle ważna w codziennym życiu i utrzymywaniu gospodarstwa domowego. Często jednak pojawia się potrzeba większego wydatku, na który w danym momencie po prostu nie możemy sobie pozwolić. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem często okazuje się kredyt gotówkowy. Dzięki jego zaciągnięciu możesz pozwolić sobie na przykład na opłacenie remontu czy nowego samochodu, nie będąc zmuszonym wybierać wśród tańszych opcji ze względu na ograniczony budżet.

Na kredycie gotówkowym nie da się oczywiście zarobić, jak na przykład na inwestycyjnym – większość z takich pożyczek wymaga opłacenia odsetek. Dlatego najważniejszą motywacja wśród osób decydujących się na takie rozwiązanie jest oczywiście zaoszczędzenie czasu – ich potrzeba konsumencka, na której poczet brany jest kredyt, zazwyczaj nie może być odłożona na później, do czasu aż uda im się uzbierać pożądaną kwotę.

Może to właśnie teraz wymarzony samochód jest dostępny za połowę ceny? A może jesteś freelancerem, któremu w mijającym roku zabrakło zleceń – a Twoje dzieci marzą o zabukowaniu wakacyjnych kolonii?

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, nie musisz obawiać się wzięcia kredytu gotówkowego. Wystarczy dobrze przeanalizować ofertę pod kilkoma kątami, aby nie wpaść pułapkę, które mogą czyhać na kredytobiorców. Podjęcie kilku właściwych decyzji to klucz do sukcesu.

Uważaj na odsetki

Biorąc kredyt gotówkowy, w zasadzie kupujesz czas. Ceną tego czasu są odsetki. Ich wysokość różni się w zależności od banku i konkretnej oferty pożyczkowej. Zdarzają się kredyty z oprocentowaniem 0%, choć jest to dość rzadkie – taka oferta oczywiście będzie najkorzystniejsza, ponieważ wszystkie koszty, które masz ponieść, opłacisz na początku.

Ustal korzystną długość spłaty

Zgodnie z generalną zasadą, im dłuższy okres spłaty kredytu, tym większe jego koszty. Każda rata – jeśli nie mamy do czynienia z kredytem 0% – jest oprocentowana, więc wydatek końcowy będzie znacznie większy w przypadku wyboru dłuższego okresu kredytowania. Najlepiej zdecydować się więc na wyższe raty i krótszy termin spłaty. Oczywiście, ich wysokość powinna być adekwatna Twoich możliwości finansowych. Jeśli bank oferuje Ci wybór między ratą stałą a malejącą, zdecyduj się na drugą opcję. Korzystając z niej, poniesiesz znacznie mniejsze koszty.

Wybierz korzystne oprocentowanie i model spłaty prowizji

Nie jest tajemnicą, że żaden kredyt nie jest darmowy. Nawet jeśli jego oprocentowanie jest zerowe, do opłacenia pozostaje prowizja, nakładana na kredytobiorcę w związku z przyznaniem pożyczki. Możesz spłacać ją na dwa sposoby – opłacając całość na początku bądź rozkładając ją na raty. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie drugie z wymienionych.

Przyczyna jest prosta – wraz z częścią prowizji dodanej do raty, wzrasta koszt oprocentowania. Stopy procentowe w kredytach gotówkowych – w przeciwieństwie do hipotecznych – zazwyczaj są stałe. Zdarzają się jednak stopy zmienne WIBOR w połączeniu z marżą, w przypadku których raty będą różnić się wysokością. Jeśli nie chcesz ryzykować, zdecyduj się na kredyt ze stałą stopą procentową.

Więcej informacji na  stronie https://pozyczkaposzukiwana.pl/oferty/kredyt-gotowkowy/

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię