Lifestyle

Malta – niewielkie wyspiarskie państwo-miasto. Co warto zobaczyć

Malta – niewielkie wyspiarskie państwo-miasto. Co warto zobaczyć
Malta – niewielkie wyspiarskie państwo-miasto. Co warto zobaczyć

Malta to niewielkie państwo-miasto o doskonałych warunkach pogodowych. Mimo niewielkiej powierzchnie jest tam, co zwiedzać. Bardzo dużo zabytków znajduje się stolicy wyspy, która nazywana jest „muzeum pod otwartym niebem”.

Valletta, stolica państwa, może poszczycić się takimi zabytkami jak Ogrody Barrakka, Pałac Wielkiego Mistrza. Maroko dysponuje również dość długą listą różnego rodzaju plaż, z których korzystają m.in. miłośnicy sportów wodnych.

Malta – położenie, pogoda

Malta jest jednym z najmniejszych państw świata. Należy do archipelagu maltańskiego, znajduje się na Morzu Śródziemnym pomiędzy Afryką Północną a Sycylią. Powierzchnia państwa-miasta wynosi 316 km2, czyli jest ono mniej więcej tak duże, jak Kraków. Wczasy na Malcie są polecane z uwagi na panujący tam klimat podzwrotnikowy i śródziemnomorski. Kraj ten cechuje duże nasłonecznienie, tamtejsze lato jest długie i dość gorące, ma na to wpływ wiejący znad Afryki wiatr sirocco.

Najważniejsze miejscowości Malty

Stolicą Malty jest Valletta, nastrojowe barokowe miasto, które jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Nie bez powodu Valletta określana jest mianem „muzeum pod otwartym niebem”, na jej terenie znajduje się przeszło 300 zabytków. W 1980 roku trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z kolei w 2018 roku została Europejską Stolicą Kultury. W trakcie zwiedzania Valletty warto odwiedzić Ogrody Barrakka, gdzie znajduje się m.in. pomnik zbudowany w formie świątyni doryckiej poświęcony sir Aleksandrowi Johnowi Ball. Na uwagę zasługuje również Pałac Wielkiego Mistrza z Salą Tronowa i Zbrojownia.

W samym sercu wyspy znajduje się, drugie co do wielkości miasto kraju – Mosta. Można tam zobaczyć m.in. kościół Santa Marija Assunta, popularnie zwany też Mosta Dome i neoklasycystyczną Rotundę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Malta na wczasy – dlaczego warto tam lecieć?

Malta jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród osób kochających kąpiele słoneczne. Na plażowiczów najbardziej nakierowana jest plaża przy zatoce Golden Bay, znajdują się tam wypożyczalnie sprzętu wodnego, nie brakuje też restauracji. Wszyscy, którzy szukają spokoju, powinni udać się do zatoczki Gnejna Bay. Na uwagę zasługuje również długa i ładna piaszczysta plaża Ghadira Beach (Mellieha). Nie można nie wspomnieć o Paradise Bay z widokiem na Gozo, znajdująca się tam plaża jest dość kameralna, otoczona jest klifami.

Znakiem rozpoznawczym Malty jest szeroka oferta sportów wodnych, spotkać tam można miłośników żeglowania i jachtingu.

Atrakcji dla dzieci należy szukać w Mediterraneo Marine Park. Miejsce to oferuje pokazy delfinów, fok czy lwów morskich.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię

  • Marzy mi się Malta. Może w przyszłym roku w zeszłym roku u nas królowały Włochy, latem Toscania, a zimą narty w Alpach.