Uroda

Na czym polega analiza kolorystyczna?

Na czym polega analiza kolorystyczna
Na czym polega analiza kolorystyczna

Wiosna, lato, jesień i zima – to nie tylko pory roku, ale również typy urody. Którym z nich jesteś? Aby się dowiedzieć, należy wykonać swoją analizę kolorystyczną. Na czym dokładnie polega taka analiza? Jak ją zrobić?

Analiza kolorystyczna – co to jest?

Zauważyłaś, że w niektórych kolorach wyglądasz lepiej, a w innych gorzej? Wszystko zależy od Twojego typu urody. Żeby dowiedzieć się, jakie kolory będą najlepiej dopasowane do konkretnej osoby, przeprowadza się analizę kolorystyczną.

Za twórcę analizy kolorystycznej uznaje się Johannesa Ittena – malarza ze Szwajcarii. To on opracował koło barw, które prezentuje dopasowane do siebie barwy w czytelnym diagramie kołowym.

Analiza kolorystyczna polega na określeniu typu urody danej osoby i następnie na dobraniu do niej najbardziej dopasowanych kolorów. W tym celu stosowane są specjalne chusty lub kolorowe ramy, które pozwalają na łatwe przetestowanie różnych wariantów kolorów, by ocenić, które są najlepsze.

Jaki typ urody reprezentujesz?

Typ urody warunkowany jest wieloma czynnikami – są to karnacja, czyli kolor skóry, kolorystyka włosów oraz oczu. To właśnie one wpływają na to, w jakich kolorach wyglądamy dobrze, a w jakich gorzej. 

Znajomość swojego typu urody pozwala na łatwiejsze dobieranie ubrań, dodatków, ale również koloru farby do włosów oraz makijażu. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, jakie bluzki do pracy lub sukienki będą dla Ciebie najlepsze, wykonanie analizy kolorystycznej będzie bardzo pomocne. 

Wyróżnia się 4 główne typy urody:

– Typ urody wiosna – włosy blond lub jasny brąz, jasna lub brzoskwiniowa karnacja, delikatne zielone, niebieskie lub brązowe oczy.

– Typ urody lato – jasna cera, włosy i oczy w przytłumionych kolorach.

– Typ urody jesień – cera jasna, często z piegami, albo oliwkowa, włosy rude, miedziane.

– Typ urody zima – ciemne, często czarne włosy, oczy w intensywnym kolorze niebieskim, zielonym lub brązowym.

Dodatkowo stosuje się podziały na bardziej szczegółowe typy – ciepły i chłodny, jasny i ciemny, czysty i zgaszony. Często zatem trudno jednoznacznie ocenić, jaki ma się typ urody, ponieważ może mieć on różne warianty. Właśnie dlatego warto zdecydować się na indywidualną analizę kolorystyczną.

Jak wykonać analizę kolorystyczną?

Analizę kolorystyczną można wykonać we własnym zakresie, ale również można skorzystać z profesjonalnych usług oferowanych przez wizażystki i stylistki.

Profesjonalna analiza kolorystyczna trwa najczęściej 1-3 godziny, podczas których specjalistka określa typ urody i dobiera najlepiej dopasowane kolory. Stosowane do tego chusty i ramy pozwalają na wskazanie na te najbardziej twarzowe barwy. Wynikiem analizy jest osobisty profil kolorystyczny, na który składają się rekomendowane kolory ubrań, makijażu, farb do włosów.

Warto pamiętać o tym, żeby na analizę kolorystyczną przyjść bez makijażu. Osoby z farbowanymi włosami mogą wziąć ze sobą zdjęcia, na których widać ich naturalny kolor.

Pamiętaj jednak o tym, że nie musisz kurczowo trzymać się wyników analizy kolorystycznej. Wybieraj te kolory, w których czujesz się dobrze, ponieważ najważniejsze jest Twoje zadowolenie!

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię