Dom i ogród

Projekt domów parterowych – dlaczego są tak popularne?

Projekt domów parterowych - dlaczego są tak popularne?
Projekt domów parterowych - dlaczego są tak popularne?

W ostatnich latach wybuchł w Polsce prawdziwy boom na domy parterowe. Trend ten jest pokłosiem kilku rzeczy. Przede wszystkim coraz więcej osób marzy o własnym domu, dlatego powstaje wiele małych i stosunkowo tanich projektów. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze projekty domów parterowych cieszą się tak dużą popularnością.

Dom parterowy – idealny dla niewielkiej rodziny

Po projekt domów parterowych najczęściej sięgają młode rodziny z dziećmi, które marzą o opuszczeniu miejskich blokowisk. Niski dom bez poddasza jest dla nich idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia odpowiednią przestrzeń do funkcjonowania, a jednocześnie nie jest bardzo drogi w budowie.

Co ważne, domy parterowe najczęściej posiadają również własny ogród, w których można zorganizować miejsce do zabawy oraz relaksu. To duży luksus, o którym należy pomyśleć już na etapie projektu.

Aby w pełni wykorzystać potencjał połączenia domu z ogrodem należy zadbać o odpowiednią ilość, wielkość oraz rozmieszczenie okien. Najlepiej sprawdzą się oczywiście duże przesuwne okna, które obowiązkowo muszą się znaleźć w salonie łączącym się z tarasem. Podobne rozwiązanie warto zastosować także w kuchni.

Ten prosty zabieg dostarczy więcej światła do wnętrza, co pozwoli poczuć się luksusowo we własnym salonie.

Bezpieczny i wygodny dom parterowy 

Jedną z najważniejszych zalet domu parterowego jest brak schodów. To rozwiązanie zapewnia nie tylko wygodę – nie trzeba wdrapywać się po nich kilka razy dziennie – ale również bezpieczeństwo. Warto rozważyć taką opcję w przypadku, gdy mają zamieszkiwać dzieci lub osoby starsze. 

Brak schodów ma jeszcze jedną zaletę. Nie ma konieczności wydzielania przestrzenii, dzięki czemu można zaaranżować większy salon. Najczęściej łączy się on z kuchnią, ale nie jest to rozwiązanie stosowane zawsze. Wszystko zależy od koncepcji właściciela.

Tani projekt domu parterowego

Czy dom parterowy jest tańszy od domu z poddaszem? Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna, ponieważ pod uwagę należy brać wiele czynników. Generalnie przyjmuje się jednak, że średnia cena domu parterowego o powierzchni do 150 metrów kwadratowych jest niższa niż klasycznego domu piętrowego.

Bez trudu można jednak znaleźć projekt domów parterowych, których cena będzie nawet kilkanaście procent wyższą niż wynosi średnia. Należy pamiętać, że głównymi kosztami w przypadku budowy takiego domu są wydatki związane z zakupem działki oraz postawieniem  fundamentów i dachu. Tutaj rozbieżności pomiędzy konkretnymi realizacjami mogą być ogromne.

Podsumowanie

Dom parterowy to doskonałe rozwiązanie dla par oraz młodych rodzin z dziećmi, które cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budowy takiego domu istotny jest wybór odpowiedniej działki. To właśnie połączenie takiego domu z ogrodem stanowi największą wartość, dlatego przed decyzją o budowie, należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości i ograniczenia – również te związane z posiadamy budżetem.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię