Szukasz prezentu dla ukochanego mężczyzny, a po głowie chodzą ci perfumy lub woda kolońska? To dobry pomysł na upominek bez względu na okazję. Typowo męski zapach pomoże mu wywrzeć dobre wrażenie – zarówno w pracy, jak i w towarzystwie. Jak jednak wybrać ten idealny? Oto kilka wskazówek, które pozwolą podjąć decyzję.
Zakup idealnego męskiego zapachu jest sporym wyzwaniem. Na rynku pojawiają się coraz to nowe perfumy dla panów – są ich setki. Dlatego, aby dokonać dobrego wyboru, warto:
- na wstępie określić swoje oczekiwania względem zapachu i jego charakteru,
- uzbroić się w cierpliwość i nastawić na to, że poszukiwania potrwają dłuższą chwilę.
Jeśli perfumy lub woda kolońska są wybierane wspólnie z partnerem, wówczas kluczowa jest jego opinia. Często jednak bywa tak, że panowie pozostawiają decyzję kobietom. Dlatego zastanów się również nad tym, co tobie najbardziej się podoba.
Zapachy dla mężczyzn – poznaj ich rodzaje
Zapachy męskie – bez względu na to, czy w grę wchodzi woda kolońska, czy perfumowana – różnią się dość znacząco od damskich. O ile kobiece kompozycje są zazwyczaj bardziej delikatne i wpadają często w tony kwiatowe, owocowe czy „słodkie”, o tyle męskie bywają ostrzejsze i bardziej wyraziste. Pomiędzy nimi również można jednak wyróżnić rozmaite grupy zapachów.
Najważniejsze to zapachy:
- drzewne – o charakterystycznej nucie świeżo ściętego drzewa; taki efekt pozwalają uzyskać aromaty cedru, sosny, wetiweru, a także drzewa sandałowego,
- skórzane – o głębokim, ale subtelnym aromacie, dokładnie takim, jaki mają choćby skórzane paski czy buty; idealnie współgrają z nutami drzewnymi i pasują do dojrzałych, eleganckich mężczyzn,
- cytrusowe – mandarynka, jałowiec, limonka, bób tonka – to te nuty zapachowe nadają zapachowi świeżego, „sportowego” charakteru, co sprawia, że perfumy pasują do mężczyzny aktywnego i młodego (także duchem),
- korzenne – gałka muszkatołowa, pieprz, cynamon, kolendra – te nuty dodają zapachowi głębi i powiewu egzotyki, a także odrobiny ostrości – są klasyczne i dość stonowane, ale zarazem wyraziste,
- orientalne – to te, w których dominuje np. piżmo, wanilia czy kadzidło – intrygujące i przeznaczone dla mężczyzn z charyzmą,
- szyprowe – łączą subtelne aromaty cytrusów, np. bergamoty, z drzewnymi – są subtelne, dyskretne i idealne dla mężczyzn eleganckich,
- paprociowe – z nutami paczuli, mchu, lawendy oraz rozmaitych ziół (rozmaryn, bazylia, tymianek itp.) – wyraziste, a zarazem naturalne, idealne na co dzień dla nowoczesnych mężczyzn.
Jak wybierać zapach męski?
Zapachy – zarówno męskie, jak i damskie – powstają z połączenia kilku, a nawet kilkunastu różnych składników. Ich projektanci często czerpią z aromatów przynależnych rozmaitym kategoriom. Jak więc w tym wszystkim się nie pogubić?
- Pamiętaj, że każdy zapach ma trzy główne nuty:
- głowy – to aromat odczuwany tuż po rozpyleniu perfum, ale bardzo ulotny,
- serca – zapach, który pojawia się po kilku minutach i pozostaje przez kilka godzin,
- bazy – fundament zapachu, który decyduje o jego charakterze.
Warto zwrócić uwagę na opis perfum w każdym z tych obszarów, aby móc sobie wyobrazić, jak będą pachnieć.
- Wybierz się – sama lub w towarzystwie partnera – do dobrej perfumerii, np. do jednej z sieci Sephora. W asyście doradcy przetestujcie różne zapachy – najlepiej nie na papierku, a bezpośrednio na skórze, aby zobaczyć, jak z nią współgrają. Pomiędzy kolejnymi próbami warto zrobić krótką przerwę, aby zobaczyć, jak aromat zmienia się w czasie.
- Jeśli zupełnie nie wiesz, na co się zdecydować, a perfumy mają być prezentem, wybierz jeden z bestsellerów. To zwiększy szanse na podjęcie trafnej decyzji.
Woda kolońska czy perfumy – zapach wiele mówi o mężczyźnie. Dlatego warto go dobrać świadomie i pamiętać, że… na męskiej półce może stać więcej niż jeden flakonik. Bo zapachy można zmieniać w zależności od nastroju, okazji czy pory roku.
Dodaj komentarz