Dom i ogród

Jak uszczelnić okna przed zimą?

jak uszczelnić okna przed zimą?
jak uszczelnić okna przed zimą?

Jeśli mamy okna wysokiej klasy, z wbudowanymi uszczelkami i doskonale dopasowanymi do siebie elementami, problem ten nas nie dotyczy. Jednak jeśli mamy okna stylem, wiekiem i klimatem komponujące się z urokliwym drewnianym domkiem – na przykład, kwestię jak uszczelnić okna, z pewnością mamy na uwadze już od pierwszych chłodniejszych powiewów jesieni. Podobny problem mamy wynajmując mieszkanie, gdzie nie mamy możliwości wymiany okien na szczelne, albo gdy nas po prostu na to nie stać.

Bez względu na przyczynę poszukiwań odpowiedzi na pytanie jak uszczelnić okna, odpowiedź ta będzie podobna. Przede wszystkim ma być skutecznie. Przyjrzyjmy się na początek różnym domowym sposobom na szczelne okna.

Pierwszy i najprostszy, prymitywny nawet, można powiedzieć: zaklejenie taśmą. Tak! – Niektórzy po prostu zaklejają szczeliny szeroką taśmą samoprzylepną. Sposób niewątpliwie skuteczny, estetyka? Bez komentarza. Najgorsze są skutki w postaci resztek taśm, które po usunięciu takiej „uszczelki” naprawdę ciężko jest usunąć.

Czasem sposób z taśmą jest udoskonalany za pomocą waty, czy starych gazet, które wtykane są w wyjątkowo duże szpary. Jeśli posiadamy okna, na których uszczelnienie to właśnie jest jedyny skuteczny sposób – zmieńmy je jak najszybciej.

Na rynku jest wiele różnych rodzajów uszczelek okiennych, więc kwestia  jak uszczelnić okna jest naprawdę prosta bez uciekania się do takich metod.

Przede wszystkim trzeba określić, czy rzeczywiście szczeliny w oknach potrzebują uszczelnienia. Pamiętajmy, że takie niewielkie szpary, w które nawet ciężko jest uszczelkę wcisnąć, przyczyniają się do prawidłowej wentylacji pomieszczenia. Zwłaszcza, jeśli projektant nie przewidział innego sposobu na dopływ świeżego powietrza bez otwierania okien. Jeśli ustalimy ze jednak tak – potrzebujemy uszczelek, mamy wybór między gąbkowymi, gumowymi, taśmami podklejanymi specjalną tkanina i tak dalej…

Rozejrzawszy się po ofercie dostępnych uszczelek okiennych stwierdzamy, że zdecydowanie najtańsze i najprostsze w montażu, są samoprzylepne paski gąbki. Występują w różnych grubościach i szerokościach. Czarne i białe, w kawałkach i na metry – dostać je można nawet w dyskontach spożywczych z działem przemysłowym. Aby je zamontować, wystarczy dopasować długość, oczyścić powierzchnię, do której będziemy przyklejać uszczelkę, oderwać pasek zabezpieczający klej, docisnąć i – gotowe. Demontaż po sezonie również nie nastręcza żadnych trudności, a klej nie pozostawia śladów.

Jak uszczelnić okna, żeby efekt naszej pracy przetrwał dłużej, niż sezon? W końcu uszczelka chroni nie tylko przed chłodem, ale też przed hałasem i smogiem…

Trwalsze, niż gąbkowe, są uszczelki z gumy. Nieco droższe, w niektórych sklepach również do kupienia na metry. Uszczelki gumowe można myć razem z powierzchnią ramy okiennej. Trzeba jednak robić to delikatnie, żeby uszczelki nie oderwać.

W takim razie właściwie jak uszczelnić okna? To zależy od tego, ile chcemy wydać na uszczelki, i czy chcemy zrobić to samodzielnie, czy też skorzystamy z usług fachowca.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię