Cera trądzikowa bywa trudna w pielęgnacji. Aby uniknąć zaostrzenia dolegliwości związanych z obecnością wykwitów i ognisk zapalnych, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny skóry. Do mycia, tonizowania i nawilżania zaleca się dermokosmetyki.
Przede wszystkim pielęgnacja
Zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania przeprowadzane w prawidłowy sposób i przy użyciu dermokosmetyków stanowią jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry trądzikowej. Źle wykonywane zabiegi lub niedopasowane kosmetyki pod kątem potrzeb cery mogą nasilać problemy i pogarszać kondycję skóry twarzy. Cera trądzikowa powszechnie uznawana jest za wymagającą ze względu na patomechanizm powstawania zmian wypryskowych, jednak domowe sposoby na trądzik mogą skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się nieestetycznych wykwitów oraz zmniejszyć ich widoczność, a nawet ograniczać ryzyko ich nawracania.
Codzienny rytuał pielęgnacyjny
Powinien odbywać się co najmniej rano i wieczorem każdego dnia. Regularnie przeprowadzane zabiegi pomagają świadomie kontrolować ilość zalegającego sebum na skórze, a dzięki temu efektywnie odblokowywać pory. Przez to ogranicza się ryzyko kolonizacji bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne i zmiany wytwórcze, których namnażaniu sprzyja właśnie zatykanie ujść gruczołów łojowych. Dobór kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do oczyszczania, tonizacji i nawilżania nie może być jednak przypadkowy. Najlepiej zdecydować się na dermokosmetyczne produkty, jak emulsje, pianki, toniki i kremy. Specjalna kompozycja składników skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni naskórka, w tym również martwy naskórek, pozostałości kosmetyków czy kurz bez ryzyka podrażnień. W dodatku sprzyja ona odbudowie płaszcza lipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry.
Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie
Cera trądzikowa lubi zabiegi złuszczające, w tym peelingi. Ważne jest jednak, aby miały one charakter enzymatyczny, a nie mechaniczny, co mogłoby naruszać ciągłość naskórka i nasilać stany zapalne. W tym celu warto zdecydować się na dermokosmetyczne pianki i emulsje, które oprócz właściwości oczyszczających koją powstałe w wyniku trądziku podrażnienia i przygotowują skórę do tonizacji. Ta z kolei przywraca naturalne pH skóry, ogranicza rozwój bakterii i wstępnie zmiękcza naskórek, co sprzyja efektywniejszemu wchłanianiu się substancji odżywczych zawartych w dermokosmetycznych kremach.
Czego unikać?
W profilaktyce i leczeniu zmian trądzikowych oprócz unikania produktów niedostosowanych do typu i potrzeb skóry ważne jest, aby powstrzymywać się od drapania i wyciskania wykwitów, zaskórników czy innych powstałych zmian wytwórczych. Zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się ognisk zapalnych, a także sprzyja powstawaniu nowych.
Zaleca się nakładanie dermokosmetyków przy pomocy wacika, aby jak najbardziej ograniczyć kontakt dłoni ze skórą twarzy. Należy zachować także ostrożność podczas osuszania skóry. Wilgoci najlepiej pozbyć się, delikatnie przykładając ręcznik do ciała.
Dodaj komentarz