Sport Zdrowie

Boks zawodowy a amatorski podstawowe różnice

boks zawodowy
boks zawodowy i amatorski

Ewolucja

Tylko na pozór boks amatorski jest identyczny z zawodowym. W praktyce jednym z nielicznych elementów łączących te dziedziny są rękawice bokserskie, ale czy coś jeszcze?

Boks to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Jej początki sięgają już starożytnej greckiej Olimpiady. Na przestrzeni setek lat dyscyplina ta przeszła szereg zmian i reform. Obecnie możemy wyróżnić najważniejszy podział dzielący boks na zawodowy i amatorski.

Boks zawodowy

Boks zawodowy, to ten najbardziej znany. To w nim zakładają rękawice bokserskie największe sławy tej dyscypliny. Walki trwają od 10, do 12 rund, w których zawodnicy wzajemnie chcą się znokautować. Jeśli do tego nie dojdzie sędziowie przyznają zawodnikom punkty i to na ich podstawie rozstrzygany jest wynik.
Walki w boksie zawodowym rozgrywają się przede wszystkim w trzech różnych federacjach WBA (World Boxing Association), WBC (World Boxing Council) i WBO (World Boxing Organization). Każda z nich organizuje własne walki, w których zwycięzcy i przegranemu przyznawane są punkty. To na ich podstawie obliczane jest miejsce w rankingu. Gdy bokser zbliża się do pierwszego miejsca organizowana jest walka z mistrzem o tytuł federacji. Zawodnik może walczyć w każdej z nich. Nie stoi więc nic na przeszkodzie, aby bokser zdobył tytuł mistrzowski we wszystkich federacjach w swojej wadze. Taka sztuka udała się np. Mike’owi Tysonowi.

Boks amatorski

Jak nazwa wskazuje przeznaczony jest dla amatorów. To właśnie w nim, a nie w boksie zawodowym sportowcy mogą zdobyć najbardziej pożądany laur – złoto Olimpijskie. W amatorskiej odmianie tego sportu występują inne kategorie wagowe niż w boksie zawodowym. Widoczną różnicą jest zaś ubiór. Rękawice bokserskie są dopełniane przez kask chroniący głowę.
Poważna różnica występuje tutaj też w liczbie rund. Boks amatorski ma ich tylko cztery. Celem samej walki nie jest zaś nokaut przeciwnika, a zdobycie jak największej ilości punktów. Zdobycze punktowe przyznawane są za wyprowadzane i trafione prawidłowe ciosy. W boksie tym więc, w odróżnieniu od zawodowego, dużo ważniejszą rolę odgrywa szybkość, technika i precyzja w odróżnieniu od siły w najcięższych wagach boksu zawodowego.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię