Nie wszystkie zegarki wyprodukowane w Szwajcarii są oznaczone symbolem Swiss Made. Warto wiedzieć, co to znaczy i sprawdzić, jakie wymogi musi spełniać zegarek, by otrzymał słynne oznaczenie. Wyjaśniamy poniżej.
Zegarek Swiss Made – co to znaczy?
Symbol Swiss Made stosuje się na zegarkach na rękę, ściennych i budzikach. Jest to oznaczenie wysokiej jakości, uregulowane przez prawo szwajcarskie. Określa on pochodzenie mechanizmu oraz innych elementów zegarka.
Jakie kryteria muszą spełniać zegarki Swiss Made?
Oznaczenie Swiss Made jest stosowane od prawie 100 lat, bo od 1922 roku. Na początku był to sposób, w jaki Szwajcarzy oznakowywali zegarki przeznaczone na eksport do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce jednak znak Swiss Made był już rozpoznawalny i ceniony – nie tylko w USA, ale w ogóle na świecie.
Sygnaturę zaczęto wkrótce stosować nie tylko jako określenie na zegarki produkowane w Szwajcarii. Liczba fałszywych czasomierzy była tak duża, że Szwajcaria wydała wkrótce rozporządzenie, które reguluje możliwość wykorzystania tego symbolu w zegarku.
Stowarzyszenie handlowe w Bienne, Federation Horlogere, odpowiada za ochronę prawa szwajcarskich manufaktur zegarmistrzowskich. Określa m.in. przepisy w zakresie wykorzystania i ochrony symbolu Swiss Made. Oryginalne szwajcarskie zegarki są dumą narodową i cieszą się uznaniem na całym świecie.
Swiss Made – wymagania
Wymagania, jakie muszą spełniać zegarki, by otrzymać symbol Swiss Made, są bardzo restrykcyjne. Według przyjętych przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego zasad, zegarek spełnia warunki Swiss Made, jeśli:
- jest wyposażony w mechanizm szwajcarski,
- został złożony w całości w Szwajcarii,
- kontrola finalna została przeprowadzona w Szwajcarii, przez producenta zegarka,
- co najmniej 60 proc. kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.
Mechanizm Swiss Made
Osobno mechanizm i koperta też mogą spełniać warunki Swiss Made. Są też zegarki, w których mechanizm jest szwajcarski, ale inne komponenty nie spełniają kryteriów wyznaczonych przez Federation Horlogere. Wtedy jedynie mechanizm otrzyma oznaczenie Swiss Made, nie zaś cały zegarek.
Dodatkowo stosowane są też inne kryteria. Przede wszystkim, elementy składowe można uznać za szwajcarskie, jeśli zostały sprawdzone przez producenta w Szwajcarii i co najmniej 60% kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.
Co więcej, koszt montażu będzie uwzględniony, jeśli procedura certyfikacyjna gwarantuje, że części zagraniczne są odpowiednikiem części szwajcarskich pod względem ich jakości.
Dodaj komentarz