Dom i ogród

Najpowszechniejsze chwasty na polskich polach. Jak z nimi walczyć?

Najpowszechniejsze chwasty na polskich polach. Jak z nimi walczyć
Najpowszechniejsze chwasty na polskich polach. Jak z nimi walczyć

Rolnicy przez cały rok muszą zmagać się z wieloma różnymi czynnikami, zagrażającymi uprawom. O ile na te atmosferyczne nie mają wpływu, o tyle zwalczanie chwastów jest możliwe. Oczywiście nie jest to proste zadanie. Często wymaga użycia specjalistycznych środków.

Piękny i niebezpieczny

Mak polny wygląda niewinnie. Jego piękne czerwone kwiaty bardziej zachwycają niż przerażają. Okazuje się jednak, że może on wprowadzić spore zamieszanie w uprawach. Najczęściej można go spotkać w rzepaku lub przy uprawach zbóż. Jest on niebezpieczny głównie ze względu na dużą konkurencyjność w stosunku do plonów. Odbiera im składniki odżywcze oraz wodę, powodując ich niszczenie. Do walki z makiem polnym wykorzystuje się herbicydy.

Trudny przeciwnik

Kolejnym bardzo często spotykanym chwastem jest oset. Niestety, walka z nim bywa trudna, ponieważ szybko się rozrasta. Jego rozłogi mogą pojawiać się w zastraszającym tempie. Szokuje także wysokością – niektóre okazy osiągają nawet powyżej półtora metra. W walce z nim może pomóc jedynie odpowiedni oprysk na chwasty. Osty są bowiem wysoce odporne na warunki atmosferyczne, w tym na mróz.

Drobna kaszka

Tobołek polny lub inaczej tasznik pospolity – ten chwast atakuje niemal każde uprawy rolne. Z jego zwalczaniem nie należy zwlekać. Jest on szczególnie niebezpieczny dla roślin, które dopiero wzrastają. Podobnie jak w przypadku maku polnego, tak i do walki z tasznikiem wykorzystuje się herbicydy. Środki te są dostępne na stronie firmy Syngenta.

Gdy jesień jest ciepła

Zbyt wysoka temperatura jesienią skutecznie utrudnia walkę z komosą białą. Roślina ta charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem, przez co zakłóca rozwój upraw. Kradnie im składniki pokarmowe, a niekiedy zacienia je, odcinając dostęp do promieni słonecznych. Oprysk z herbicydu powinien poradzić sobie z tą rośliną i uniemożliwić jej dalsze rozrastanie.

Chwasty występujące w Polsce zazwyczaj są dość trudne w zwalczaniu. Większość z nich powoduje obniżenie jakości zbiorów, a czasami nawet ich zniszczenie. Na szczęście odpowiednio szybka reakcja pozwala uratować plony. Najskuteczniejszą metodą walki z tymi roślinami są opryski. Zadziałają one jednak jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane i zastosowane.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię