Zdrowie

3 triki z przepisami, które pokocha każdy niejadek

Dieta dla dzieci 

Zachęcanie dziecka do spożywania pełnowartościowych posiłków to wyboista droga, przez którą musi przechodzić wielu rodziców. Niejadki najczęściej mają swoje preferencje żywieniowe, ale wybierane przez nich produkty nie są zbyt wartościowe. Jak sprawić, aby dziecko sięgało po coś więcej niż po suchą bułkę, makaron czy owoce? Oto 3 ciekawe triki, które można wykorzystać w różnych przepisach.

Jak urozmaicić dietę dziecka? 3 ciekawe sposoby

Dieta dla dzieci powinna być bogata we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Tymczasem, jeśli dziecko wybiera głównie suche produkty typu pieczywo, gotowany ryż czy makaron, nie jesteśmy w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na kalorie czy wymienione wyżej składniki. Rodzice najczęściej robią, co tylko mogą, aby ich pociecha spróbowała czegoś nowego. Warto sięgnąć po 3 sprawdzone metody na smaczne posiłki:

  1. Oryginalne kształty – kanapka w kształcie misia (z kromki chleba wycinamy głowę misia), makaron w kształcie zwierzątek polany sosem w oryginalnym kolorze (można zastosować barwniki spożywcze), kanapka z myszką (połówka jajka, uszy z plasterków rzodkiewki, oczka i nosek z pieprzu ziarnistego i wąsy ze szczypiorku),
  2. Przyprawy do smaku – lekkie, a zarazem wyraziste dodatki do dań, takie jak cebula, czosnek czy curry sprawią, że dzieci chętniej sięgną po danie. Można dobrać nimi niemal wszystko, od zup, przez sosy, na mięsie kończąc,
  3. Płynna konsystencja – wiele potraw można zmiksować, nadając im nieco bardziej płynną konsystencję. Nie chodzi o to, aby każde danie przypominało zupę, jednak w wielu przypadkach serwowane potrawy okazują się dla dzieci zbyt suche, dlatego warto trochę je upłynnić.

jak-urozmaicic-diete-dziecka-3-ciekawe-sposoby.jpg

Jak sprawić, by dziecko zaczęło jeść?

Jeśli dziecko ma problemy z jedzeniem, warto zastanowić się, jakie jest ich źródło. Czasami przyczyna ma charakter logopedyczny, zwłaszcza jeśli problem dotyczy małych dzieci. U starszaków preferencje żywieniowe mogą wynikać z tego, że ich dieta od początku nie była zbyt urozmaicona. Dziecko wybrało sobie najciekawsze jego zdaniem pokarmy, nie mogąc teraz przekonać się do innych. Dla wielu dzieci jedzenie nie jest ciekawą czynnością, dlatego wybierają one produkty, które można spożyć w biegu. Takie rozwiązanie nie jest pożądane, więc warto zachęcić je do skupienia i spokojnego przyjmowania pokarmów. Ciekawe kształty kanapek, nowe smaki (świetnym rozwiązaniem są barwniki spożywcze oparte na naturalnych składnikach), kolory, a nawet zmiana konsystencji – to wszystko może sprawić, że dziecko chętniej usiądzie z domownikami przy stole.

Uboga dieta dziecka – jak sobie poradzić?

Jeśli dziecko przez dłuższy czas unika przyjmowania pełnowartościowych posiłków, konieczne może okazać się żywienie kliniczne. Jego celem jest przede wszystkim uzupełnienie niedoborów pokarmowych, tak aby dziecko rozwijało się zdrowo. Cała procedura powinna być przeprowadzona pod okiem dietetyka, a także lekarza pierwszego kontaktu. Problemów z jedzeniem nie należy bagatelizować, gdyż mogą wpłynąć do rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Najczęściej konieczne staje się wdrożenie specjalnego planu żywieniowego wraz z suplementami, które pomogą uzupełnić niedobory. Warto jednak pamiętać, że przez cały czas dziecko będzie musiało pracować nad przyjmowaniem pełnowartościowych, zróżnicowanych posiłków.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię