Zdrowie

Domowe sposoby na nawilżenie oczu

Domowe sposoby na nawilżenie oczu

Odpowiednie nawilżenie powierzchni oka jest niezwykle ważne – zarówno dla naszego komfortu, jak i zdrowia narządu wzroku. Suchość oczu powoduje nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami, łzawienie i zmęczenie oczu, może też przyczyniać się do problemów ze wzrokiem. Podpowiadamy, jak zadbać o oczy, stosując proste domowe sposoby.

Prawidłowe nawilżenie oczu – rola łez

Film łzowy obmywa powierzchnię oka za każdym razem, gdy mrugamy powiekami. Jego zadaniem jest oczyszczanie i nawilżanie wierzchniej warstwy gałki ocznej. Dotlenia też rogówkę i dostarcza jej niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze [1]. Film łzowy składa się z trzech warstw: śluzowej, wodnej i tłuszczowej. Odpowiedni skład łez i ich ilość są niezmiernie ważne: dzięki temu utrzymany jest właściwy poziom wilgotności oka, które jest chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. W niektórych sytuacjach może jednak pojawić się suchość oczu. Narażone na nią są m.in. osoby noszące soczewki kontaktowe, pracujące przy komputerze czy przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Do suchości oczu może też przyczyniać się alergia, przyjmowanie niektórych leków oraz niewłaściwa dieta, w tym picie zbyt małej ilości wody. Gdy oczy są suche, w pierwszej kolejności pojawia się dyskomfort: uczucie piasku pod powiekami i ciała obcego w oku. Inne objawy to pieczenie i swędzenie oczu, łzawienie oraz zaczerwienienie.

Jak zadbać o nawilżenie oczu – domowe sposoby

Jednym z najprostszych domowych sposobów na nawilżenie oczu jest picie odpowiedniej ilości płynów. Często zapominamy o tym w ciągu dnia, tymczasem gruczoły produkujące łzy potrzebują do tego celu wody. Zaleca się pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Płyny można też przyjmować w postaci soków warzywnych i owocowych, najlepiej świeżo wyciskanych oraz zup. W ten sposób dostarczymy organizmowi dodatkowo witaminy i składniki mineralne. Są one bardzo ważne dla prawidłowego widzenia. Dla składu warstwy tłuszczowej filmu łzowego niezbędne są także kwasy omega-3 [2], dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie i włączyć do niej produkty zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc m.in. tłuste ryby morskie i oleje roślinne. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta w dużej mierze przyczynia się do zdrowia narządu wzroku. Aby doraźnie nawilżyć oczy i wspomóc oczyszczające działanie filmu łzowego, można też użyć sól fizjologiczną. Doskonale nadaje się ona do przemywania oczu [3]. Łagodzi podrażnienia i stan zapalny, pomaga usunąć wydzielinę z worka spojówkowego oraz alergeny i zanieczyszczenia. Ma działanie nawilżające i obkurcza błonę śluzową.

Nawilżające krople do oczu – kiedy je stosować?

Kiedy dokuczają nam objawy związane z suchością oczu, w pierwszej kolejności zaleca się aplikację nawilżających kropli do oczu, potocznie nazywanych sztucznymi łzami [4]. To najlepszy i najszybszy sposób, by przywrócić właściwe nawilżenie powierzchni gałki ocznej. Sztuczne łzy łagodzą podrażnienia, niwelują tarcie powiek o wierzchnią warstwę rogówki i zapobiegają powikłaniom związanym z zespołem suchego oka. Nawilżające krople do oczu zwykle zawierają kwas hialuronowy, który ma właściwości wiążące wodę, dzięki czemu chroni powierzchnię oka przed wysychaniem. Zaleca się wybór nawilżających kropli do oczu bez dodatku konserwantów, które mogą powodować podrażnienia.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  2. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  3. Porady lekarza rodzinnego Zdrowe oczy, https://www.sw.gov.pl/assets/47/21/18/6c75491fac70f59e15c4d5d5e43040552aa9b396.pdf.
  4. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1–15.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię