Kuchnia Zakupy

Ekologiczne słomki zgodne z duchem Zero Waste

Czy zastanawiasz się czasami co dzieje się z rzeczami, które kupujesz, a potem wyrzucasz? Czy wszechobecny konsumpcjonizm również ciebie pochłonął bez reszty i nie masz czasu na rozmyślania nad problemami tego świata?

To niebezpieczna postawa, która doprowadza do coraz większej degradacji środowiska naturalnego i zbliżającej się wielkimi krokami zagłady ekologicznej. Szał zakupowy to przywilej cywilizowanego społeczeństwa. Kupowanie wielu rzeczy, często niepotrzebnych nikogo nie dziwi, marnowanie jedzenia jest na porządku dziennym. A może warto zacząć zmieniać świat od siebie? Zatrzymać się na chwilę w tym pędzie i zastanowić.

Filozofia Zero Waste

Tak naprawdę nie potrzebujemy wiele do życia. Jeżeli to sobie uświadomimy będziemy bardziej szczęśliwi i świadomi tego co w życiu ważne. Jest wiele sposobów aby zacząć zmieniać swoje życie na bardziej świadome. Można zacząć zmiany od zastosowania zasad filozofii Zero Waste. Co to takiego?

To pięć zasad „R”. Zapoczątkowała je pewna Amerykanka zmieniając swoje nawyki, aby ograniczyć produkcję śmieci we własnym gospodarstwie domowym. Aby zastosować się do tych zasad należy postępować zgodnie z krokami:

  • Refuse czyli odmawianie – nie kupujemy rzeczy, których po zastanowieniu nie potrzebujemy,
  • Reduce czyli ograniczamy – ograniczamy nasze dobra materialne,
  • Reuse czyli ponowne używanie – staramy się kupować takie przedmioty, które można użytkować wielokrotnie,
  • Recycle czyli poddawanie recyklingowi – wykorzystujemy rzeczy, które z założenia miały być jednorazowe,
  • Rot czyli kompostowanie – wszelkie resztki kuchenne wykorzystujemy jako kompostownik lub przekazujemy jako karmę dla zwierząt hodowlanych np. na działkach.

Proste zasady są zazwyczaj najlepsze. Spróbujmy na początek nie kupować jednorazowych rzeczy, np. plastikowych rurek, talerzyków, kubków, zrezygnujmy z foliowych reklamówek, a na zakupy wybierajmy się zawsze ze swoją torbą. Nie biegajmy po wyprzedażach aby zakupić jak największą ilość ubrań, które założymy raz lub wcale i wylądują na śmietniku.

Takie małe kroki przybliżą nas do bardziej świadomego i jakościowo wartościowszego życia. Zastępujmy jednorazowe rurki na przykład słomkami bambusowymi lub metalowymi. Niech to będzie modne i trendy. Wtedy nasze zachowania będą się pokrywały z założeniami życia w zgodzie z naturą i ekologią.

Słomki z bambusa zamiast plastików

Bambusowe słomki nie są jeszcze zbyt popularne, ale ich właściwości zachęcają do zakupu. Są przede wszystkim w duchu Zero Waste, zrobione z organicznego bambusa, wielokrotnego użytku. Są oryginalne, łatwo się je czyści, a schną szybko. Są tez bardziej wytrzymałe od zwykłych plastikowych rurek.

Słomki Metalowe na ratunek planecie

Innym pomysłem na zastąpienie jednorazowych rurek są słomki metalowe i szklane. Metalowe wykonane są ze specjalnego aluminium przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Nie są toksyczne, ani nie zmieniają smaku napojów. Takie słomki mogą mieć różne kolory, przyciągają uwagę i są doskonałe do napojów, drinków czy lemoniady. Można je używać do napojów ciepłych i zimnych. Nie wchodzą z nimi w żadne reakcje. Oczywiście są wielokrotnego użytku, łatwo można je umyć dzięki specjalnym czyścikom. Szklane mają podobne właściwości, a wykonane są z bezpiecznego szkła.

Podsumowanie

Takie działania małych kroczków nauczą nas wdrażać w życie kolejne zmiany, gdy dostrzeżemy i docenimy jaki to ma wpływ na nasze życie. Minimalizm i uważność powinny zagościć w naszych domach, naszym sposobie myślenia, zachowaniu i zakupach. Każdy zakupiony produkt powinien być przemyślaną decyzją, a nie impulsem. Musimy nauczyć się świadomie wybierać rzeczy, bez pośpiechu i zawsze w duchu Zero Waste.

Po więcej informacji o filozofii zero waste i ekologicznych produktach wielokrotnego użytku odwiedź stronę: Wielorazowi.pl >>

 

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię