Siedzący tryb życia i niewystarczająca ilość aktywności fizycznej przyczynia się bardzo często do różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Najczęściej są to bóle w okolicach kręgosłupa, barków oraz szyi. Pacjenci z tego typu dolegliwościami nierzadko korzystają z usług terapeutów i decydują się na tak zwany masaż leczniczy. Stosuje się go przede wszystkim w sytuacji, gdy mięśnie są mocno napięte i powoduje to nieznośne bóle. Przyjrzeliśmy się, w jakich okolicznościach stosować masaż leczniczy, jakie są przeciwwskazania oraz jak się do niego przygotować.
Kto może wykonywać masaż?
Masaże to zabiegi, które muszą być wykonywane przez profesjonalny i wykwalifikowany personel. Przede wszystkim najczęściej z masażami kojarzą się oczywiście masażyści. Chcąc wykonywać taki zawód, należy ukończyć specjalną szkołę policealną, w której nauka trwa 2 lata. Oprócz profesjonalnych masażystów, masażami zajmują się także fizjoterapeuci. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z nich zajmuje się masażem. Aby zostać fizjoterapeutą, który prawnie będzie mógł wykonywać ten zawód, w tym m.in. masaże, trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Trzecim wyjściem, które pozwoli na wykonywanie masażu zawodowo, jest uzyskanie tytułu technika masażysty. Bez względu na to, jaką drogę wybierzemy, warto poszerzać swoje kompetencje i stale pozyskiwać nowe umiejętności. Świetnie nada się do tego internetowy kurs masażu, w którym znajdziecie materiały szkoleniowe, a w nich m.in. kompendium technik masażu czy też mapę anatomii. Jest to idealny pomysł na uzupełnienie wiedzy i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.
Dla kogo jest masaż leczniczy?
W dzisiejszych czasach wizyty u osteopatów, fizoterapeutów czy masażystów to dla wielu osób nic nowego. Najczęściej masaż leczniczy stosowany jest w celu ulżenia bólu konkretnych partii ciała. Bez wątpienia najczęściej pacjenci zwracają się do specjalistów z bólem kręgosłupa, barków lub szyi. Choć nie tylko. Tego typu masaż przeznaczony jest również dla osób, które doznały jakiejś kontuzji podczas uprawiania sportu lub podczas wykonywania codziennych czynności, a także dla osób niepełnosprawnych. Masaż leczniczy sprawdzi się również w sytuacji, gdy napinają się nasze mięśnie szyi oraz karku. Współcześnie na ból pleców, z którym najczęściej borykają się pacjenci, wpływają następujące czynniki: nadwaga, praca siedząca, słabe mięśnie, brak aktywności fizycznej, stres czy też ciężka praca fizyczna. Trzeba pamiętać, że każdy ból może być również sygnałem ostrzegawczym przed poważniejszymi chorobami, takimi jak zwyrodnienie kręgosłupa, lumbago czy nawet dyskopatia.
Przygotowanie przed masażem
Przed wybraniem się do gabinetu masażu, warto zastosować się do kilku zaleceń, które sprawią, że nasza wizyta przebiegnie bezproblemowo i w komfortowych warunkach. Jedną z kwestii, która warto wziąć pod uwagę, jest niespożywanie ciężkich posiłków około 1,5 godziny przed masażem. Dzięki temu nie będziemy ociężali oraz unikniemy nudności podczas zabiegu. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest dobór odpowiedniego stroju. Pamiętajmy o tym, aby na masaż ubrać się wygodnie i dostosować ubranie do tego, jaką część ciała będziemy masować. Dobrym wyjściem będzie ubranie się po prostu luźno i komfortowo. Pamiętajmy również o bieliźnie, która nie powinna być krępująca dla nas oraz dla masażysty.
Jak wygląda masaż leczniczy?
Jak już wspominaliśmy, masaż leczniczy przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa oraz mięśni. Przyjrzyjmy się teraz, jak wygląda przebieg całego zabiegu. Profesjonalny terapeuta podczas wykonywania masażu leczniczego będzie korzystał z szeregu różnych technik — od głaskania, przez ugniatanie, rozcieranie aż po oklepywanie, rolowanie i uciskanie. Celem masażysty jest rozluźnienie i wymasowanie naszych mięśni. Cały zabieg trwa około 25-40 minut, a w niektórych przypadkach może trwać nawet godzinę. Często masaże wykonywane są w seriach z przerwami co kilka dni. Takie czynności mogą w rezultacie przynieść najwięcej korzyści. Dobrze wykonany zabieg powinien być przeprowadzony po wcześniejszym i dokładnym wywiadzie z pacjentem. Nieprawidłowo wykonany masaż leczniczy może bardziej zaszkodzić niż pomóc, a co za tym idzie może przyczynić się do powstania poważnych problemów zdrowotnych.
Przeciwwskazania do masażu leczniczego
Dolegliwości bólowe są jak najbardziej czynnikami, które sprawiają, że chcielibyśmy jak najszybciej sobie ulżyć przy pomocy profesjonalnego masażu. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji możemy skorzystać z takiego zabiegu. Poniżej umieściliśmy kilka najważniejszych przeciwwskazań do masażu leczniczego:
- stany zapalne
- menstruacja
- osłabienie organizmu (np. po przebytej chorobie)
- infekcje
- ciąża (w niektórych przypadkach)
- urazy (złamanie, zwichnięcia)
Podsumowując, masaż lecznicy wpływa pozytywnie na łagodzenie dolegliwości bólowych, aczkolwiek należy pamiętać, aby zabieg ten został wykonany przez kompetentnego specjalistę w profesjonalnym gabinecie. Dobrze wykonany masaż zrelaksuje cały nasz organizm oraz zmniejszy uczucie bólu, a także może pomóc w zdiagnozowaniu poważniejszych chorób.
Dodaj komentarz