Dom i ogród

Jak dobrać materac?

Jak dobrać materac
Jak dobrać materac

Człowiek spędza w łóżku przeciętnie około 8 godzin na dobę, poświęcając ten czas zarówno na sen, jak i relaks. Jest to niezbędne dla prawidłowej regeneracji organizmu oraz łagodzenia różnorodnych niepożądanych dolegliwości zdrowotnych.

Jednym z podstawowych warunków optymalnego wypoczynku jest korzystanie z wygodnego materaca, czyli konstrukcji gwarantującej ciału stabilne podparcie w pozycji leżącej. Musi on być idealnie dobrany przede wszystkim pod względem poziomu twardości, rodzaju, a także rozmiaru.

Podstawowe modele dostępne na rynku

Przy wyborze łóżka do sypialni trzeba zwrócić uwagę czy materac dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i posiada odpowiednią twardość. Pamiętajmy o tym, że zbyt miękki po jakimś czasie spowoduje zapewne ból kręgosłupa i skurcze mięśni, natomiast zbyt twardy będzie w znacznym stopniu utrudniał sen, co przełoży się na rozdrażnienie i zmęczenie w ciągu dnia. W tym kontekście bardzo duże znaczenie ma rodzaj wypełnienia konstrukcji. W sklepach znajdziemy materace sprężynowe (tzw. bonnelowe), piankowe, lateksowe i kieszeniowe.

Te pierwsze są zbudowane z połączonych w specyficzne zwoje sprężyn, które uginają się pod ciężarem użytkownika. Ich jedyną zaletą jest w zasadzie niska cena, ponieważ charakteryzują się niewystarczającą sprężystością punktową oraz nadmierną twardością. Znacznie lepszą opcją są modele piankowe, posiadające wypełnienie w postaci pianki i dzielące się na termoelastyczne oraz wysokoelastyczne. Zapewniają one doskonałe dopasowanie do ciała, wykazując jednocześnie silne działanie prozdrowotne.

Leżenie na nich jest zdaniem wielu osób porównywalne z leżeniem w chmurach. Z kolei wersje lateksowe, stworzone z połączenia lateksu syntetycznego z mleczkiem kauczukowym, gwarantują wyjątkowo dobre punktowe podparcie kręgosłupa i znakomitą wentylację w trakcie snu. Poza tym są antybakteryjne, więc mogą ich z powodzeniem używać alergicy. Na koniec pozostały jeszcze materace kieszeniowe, które są zbudowane podobnie jak bonnelowe. Wyróżniają się jednak tym, że każda sprężyna znajduje się w odrębnej osłonie, co daje efekt w postaci znacznie lepszego dopasowania do ciała. Stanowią one rozsądny kompromis między ceną a jakością.

Rozmiar i cena to istotne parametry

Decydując się na zakup materaca, oprócz jego rodzaju weźmy również koniecznie pod uwagę rozmiar. Do standardowych łóżek dwuosobowych pasują zazwyczaj modele 160×200 cm lub 180x 200 cm. Z kolei w łóżku jednoosobowym sprawdzi się zapewne wersja 90×200 cm. Oczywiście w razie potrzeby można zamówić materac o dowolnych gabarytach. 

Zasada jest w tym przypadku dosyć prosta – długość konstrukcji powinna o co najmniej 20 cm przekraczać wzrost najwyższego użytkownika, a jej szerokość być dostosowana do liczby śpiących osób. Drugim niezwykle ważnym parametrem jest cena.

Zależy ona w dużej mierze od zastosowanych komponentów i materiałów, marki oraz gwarancji. Wysokiej klasy modeli szukajmy przede wszystkim w przedziale 1500-5000 zł. Nie zawracajmy sobie natomiast głowy produktami kosztującymi poniżej 1000 zł.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię

  • Oj bez dobrego materacu, który jest dobrany pod użytkownika jest ciężko zasnąć.