Kuchnia

Jak należy parzyć poszczególne rodzaje herbaty?

Jak należy parzyć poszczególne rodzaje herbaty?
Jak należy parzyć poszczególne rodzaje herbaty?

Regularne picie herbaty jest niewątpliwą przyjemnością i źródłem wielu wartości niosących pozytywny wpływ na zdrowie, a nawet wygląd. Jednak pewność, że zostaną dostarczone organizmowi w pełnym zakresie, daje wyłącznie jej prawidłowe zaparzenie, a proces ten różni się w zależności od rodzaju suszu.

Prawidłowe parzenie białej herbaty

To napój o niezwykle bogatych właściwościach prozdrowotnych. Ze względu na ogromną ilość antyoksydantów może zmniejszyć proces starzenia się skóry i ryzyko zachorowania na nowotwór. Odznacza się także wysokim poziomem witaminy C, co ma istotne znaczenie dla układu odpornościowego. Charakteryzuje się przy tym wyjątkowo subtelnym smakiem i aromatem. By, wraz ze wszystkimi właściwościami, w pełni je wydobyć, należy pamiętać o odpowiednim zaparzeniu.

Wersja liściasta i rozkwitająca herbaty białej wymaga zalania wodą o temperaturze 80-90°C i powinna się parzyć 2-5 minut. Istnieje możliwość zaparzenia jej kilkukrotnie, jednak przy każdym kolejnym zalaniu warto skrócić czas oczekiwania o 30 sekund.

Sposób parzenia zielonej herbaty

Wiele osób rezygnuje z picia herbaty zielonej ze względu na cierpki smak. Okazuje się jednak, że nie jest on jej cechą charakterystyczną, a jest jedynie konsekwencją błędnego sposobu parzenia. Sekretem odpowiedniego smaku jest dobranie właściwej temperatury wody – powinna wahać się od 70 do 80°C. Ponadto czas parzenia powinien wynosić od 2 do 3 minut – dłuższy czas oczekiwania sprawi, że napar stanie się gorzki.

Parzenie czerwonej herbaty

I w tym przypadku zalanie herbaty od razu po zagotowaniu się wody, a więc w temperaturze 100°C, negatywnie wpłynie na smak i wartości naparu. Wystarczy obniżyć temperaturę cieczy do 90°C, by czerwona herbata została zaparzona w sposób właściwy. Czas oczekiwania skraca się nie tylko przy stygnięciu wody, ale także przygotowywaniu napoju; parzenie trwa od 1 do 3 minut, zależnie od oczekiwanej intensywności smaku i aromatu – powyżej tego czasu napar zyska gorzkawy, nieprzyjemny posmak.

W procesie uzyskiwania odpowiedniej temperatury wody doskonale sprawdza się niewielki termometr, który wystarczy wsunąć do czajnika, by po upływie kilku sekund otrzymać informację o aktualnym poziomie ciepła. Kosztuje zazwyczaj kilkanaście do nieco ponad dwudziestu złotych, a zdecydowanie ułatwi zaparzenie herbaty w sposób prawidłowy, który pozwoli na wydobycie jej wszystkich najcenniejszych właściwości.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię