Nebulizator jest urządzeniem uniwersalnym i może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Jednocześnie to właśnie w przypadku najmłodszych nebulizacje zalecane są znacznie częściej. Pozwalają one na miejscowe podanie leku, bez przeciążania całego organizmu. Jednak jak przeprowadzić nebulizację dziecka?
Nebulizator dla dzieci — jaki powinien być?
W leczeniu infekcji układu oddechowego u najmłodszych nebulizator świetnie się sprawdza. Nebulizacje są bowiem mniej uciążliwe niż podawanie doustnych farmaceutyków w formie tabletek lub kropli. Nebulizator dla dzieci powinien jednak być odpowiednio dobrany i dopasowany.
Nebulizator dla maluchów musi cechować się odpowiedniej wielkości maską. Powinna ona być przystosowana do twarzy dziecka i do niej ściśle przylegać. Zaleca się także zwrócić szczególną uwagę na poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Ma to kluczowe znaczenie dla komfortu malucha. Nebulizator dla dzieci nie powinien być głośniejszy niż 20 – 30 dB.
Jak przygotować nebulizator i dziecko do nebulizacji?
Przygotowanie nebulizatora dla dzieci jest wyjątkowo proste. Rodzice powinni dokładnie sprawdzić fiolki z lekami, a także czystość pojemnika. Jest to istotne, gdyż kurz zalegający w pojemniku nebulizatora może się wraz z aerozolem dostać do płuc dziecka. Następnie można założyć maluchowi maskę i uruchomić nebulizator.
Nebulizacje nie muszą być dla dziecka nudne. Maluch może wybrać dla siebie dogodną pozycję — leżącą, siedzącą lub stojącą, zanim rozpocznie nebulizację. Warto także oswoić dziecko z nebulizatorem, by się go nie obawiało. Płacz nie jest wskazany, gdyż sprawi on, że większość leku pozostanie w górnych drogach oddechowych.
By uatrakcyjnić dziecku czas, można wręczyć mu książeczkę lub włączyć ulubioną kreskówkę. Ważne jest jednak to, by maluch był spokojny i nie bał się urządzenia. Wówczas nebulizator będzie w stanie rozpylić lek prosto do płuc, a całe leczenie będzie efektywne.
Co zrobić, by nebulizator nie przestraszył dziecka?
Jeśli dziecko boi się nebulizatora, wówczas może to negatywnie przełożyć się na cały proces nebulizacji. Rodzice powinni przekonać malucha, że urządzenie to jest całkowicie bezpieczne. W tym celu można włączyć nebulizator „na sucho”, by dziecko zapoznało się z jego dźwiękiem i sposobem działania.
Dobrą praktyką jest również pozwolenie, by dziecko założyło maskę rodzicom lub ulubionej maskotce. Dzięki temu przekona się ono, że nebulizator nie jest dla niego zagrożeniem. Warto dołożyć wszelkich starań do tego, by nebulizator nie wzbudzał w dziecku strachu. Wówczas sama nebulizacja będzie procesem komfortowym i przyjemnym.
Nebulizacje dzieci pomagają szybko zwalczyć infekcje układu oddechowego. Dzięki odpowiedniemu wyborowi urządzenia, a także przygotowaniu pociechy, cały proces będzie bezproblemowy. Należy pamiętać, że nebulizator dla dzieci powinien pracować cicho i być dopasowany do ich anatomii. Rodzice powinni również zapoznać dziecko z nebulizatorem przed pierwszym użyciem.
Artykuł zewnętrzny.
Dodaj komentarz