Uroda

Jak rozpoznać włosy niskoporowate i jak o nie dbać?

włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate można określić mianem zdrowych włosów, gdyż dobrze chronią ich strukturę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak jak rozpoznać takie włosy i jak o nie dbać? Poznajcie ważne informacje, by przekonać się, czy i Wasze włosy charakteryzują się niską porowatością.

Jak rozpoznać włosy niskoporowate? Test szklanki

Najprostszym sposobem na rozpoznanie włosów niskoporowatych jest ich obejrzenie pod mikroskopem. Trycholog może ocenić rodzaj włosa właśnie w takim badaniu. Niemniej jednak w domu nie trzeba uciekać się do takich metod i można wykorzystać test szklanki wypełnionej wodą. Do takiej szklanki wrzuca się włos i obserwuje, co się z nim dzieje. Jeżeli lekko nasiąka wodą i unosi się na powierzchni, to włosy są niskoporowate. Gdy wyraźnie się zanurza i pływa pod powierzchnią, to włosy można określić jako średnioporowate. Gdy włosy są wysoko nasiąkliwe, a jednocześnie bardzo szybko tracą nawilżenie z powodu łuski odchylonej od korzenia włosa, to mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi.

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

Skoro już wiadomo jak włosy niskoporowate zachowują się w kontakcie z wodą, to warto poznać ich charakterystykę. Otóż takie włosy mają najmniej odchyloną, wręcz przylegającą do korzenia łuskę. Dzięki temu dobrze chronią przed przenikaniem zanieczyszczeń do wnętrza włosa, czy też szkodliwego promieniowania. Mają naturalny połysk, a do tego przylegają do skóry głowy. Nie mają dużej objętości, ale nie potrzeba przy suszeniu prostownicy, gdyż mają prostą strukturę. Nie puszą się pod wpływem wilgoci. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że są trudne w stylizacji. Przykładowo loki wykonane na lokówce bardzo szybko się rozprostują w przypadku śliskich włosów niskoporowatych. Włosy niskoporowate nie lubią nadmiernej pielęgnacji i nie można wykorzystywać zbyt ciężkich produktów, aby nie utraciły swojego naturalnego blasku i zdrowego wyglądu. By włosy nadal były miękkie i sprężyste, należy stosować lekkie produkty pielęgnacyjne. Najczęściej są to włosy naturalne, nie poddawane nigdy żadnym zabiegom koloryzacji czy rozjaśniania.

Jak dbać o włosy niskoporowate, by zachowały swoje właściwości?

Zapewne zastanawiasz się, jak dbać o włosy niskoporowate? Otóż kluczem jest dobór właściwego szamponu do włosów, a także odżywki i serum do włosów. Szampon powinien mieć lekką formułę. Może być oparta na składnikach takich jak aloes, kwas hialuronowy czy gliceryna. Jeżeli włosy są niskoporowate, a dodatkowo się przetłuszczają, warto sięgnąć po produkty, które w swoim składzie zawierają wyciąg z pokrzywy, a także skrzypu polnego. Jak odżywka sprawdzi się produkt do spłukiwania, także z humektantami. Na końce włosów można nakładać olej do włosów niskoporowatych. Doskonale sprawdzi się olej kokosowy. Można wykorzystać także masło shea albo olej rycynowy. Trzeba pamiętać, że ten ostatni nie sprawdzi się w przypadku włosów rozjaśnianych, gdyż może przyciemniać kolor. Trzeba też pamiętać o podstawowych zasadach przy pielęgnacji włosów niskoporowatych. Otóż nie należy stylizować ich na gorąco bez odpowiedniego zabezpieczenia kosmetykami termoochronnymi. Nie można ich pocierać ani ciągnąć po myciu czy suszyć gorącym strumieniem powietrza. Lepiej nie związywać ich mocno w ogon czy też warkocz, aby ich nie uszkodzić. Należy unikać produktów kosmetycznych, które pobudzają pracę gruczołów łojowych i powodują nadprodukcję sebum. Warto stosować za to suche szampony czy kosmetyki na bazie glinki.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię