Zdrowie

Te choroby skóry są nieuleczalne

nieuleczalne choroby skóry

Choroby skóry mogą mieć różny przebieg i charakter. Niektóre ustępują samoistnie po kilku dniach, inne zaliczamy do chorób przewlekłych. Są i takie, na które mimo bardzo intensywnego w ostatnich latach rozwoju medycyny nadal nie wynaleziono lekarstwa.

Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o charakterze immunologicznym. Najczęściej jest wywołana czynnikami genetycznymi. Polega na nadmiernym namnażaniu się komórek naskórka, które następnie łuszczą się. Łuszczycy towarzyszy uporczywe swędzenie.

Leczenie polega jedynie na miejscowym łagodzeniu objawów kremami i maściami natłuszczającymi lub sterydowymi. W przypadku nasilenia choroby stosuje się też leki przeciwbólowe oraz fototerapię.

Mimo iż w internecie można się natknąć na reklamy „cudownych środków” całkowicie likwidujących łuszczycę, na tę chorobę nie ma lekarstwa.

Sklerodermia

Kolejna nieuleczalna choroba immunologiczna, którą można leczyć jedynie objawowo. Polega na nadmiernym rozroście tkanki łącznej, co prowadzi między innymi do zgrubienia skóry oraz owrzodzeń. Choroba może dawać różne objawy, a rozrost tkanki narządów wewnętrznych z czasem znacząco ogranicza ruchy. Chorym podaje się leki immunosupresyjne, jednak mają one za zadanie łagodzenie skutków, a nie usuwanie przyczyny.

Liszaj płaski

Liszaj płaski swoją nazwę wziął od płaskich plam na skórze, najczęściej koloru czerwonego. Liszaje mogą być pokryte łuszczącym się naskórkiem przypominającym rybią łuskę. Chociaż choroba wydaje się błaha, nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów między innymi za pomocą retinoidów, kortykosterydów i leków immunosupresyjnych.

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

Rzadka choroba dziedziczna powodująca powstawanie pęcherzy na skórze i oddzielanie się naskórka. Skóra osoby dotkniętej tą chorobą, zwaną w skrócie EB od łacińskiej nazwy: Epidermolysis bullosa, jest bardzo delikatna, tkliwa, dotyk może powodować ból.

Choroba objawia się już w dzieciństwie i na razie nie ma na nią skutecznego lekarstwa, chociaż najnowsze badania dotyczące terapii genowej dają chorym nadzieję na wyleczenie. W tej chwili jednak stosuje się jedynie leczenie objawowe.

Gorączka śródziemnomorska

Nazwa może być myląca, bo wskazuje raczej na infekcję o charakterze grypowym niż chorobę skóry. W rzeczywistości gorączka śródziemnomorska jest nawracającą chorobą, w której wysypka łączy się z gorączką i bólem brzucha oraz stawów.

Leczenie polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Choroba ma charakter epizodyczny i tylko w tym można szukać pocieszenia, bo póki co nie ma na nią skutecznego lekarstwa.

Nekroliza naskórka

Za przyczynę pojawienia się nekrolizy naskórka uważa się infekcje i przyjmowanie niektórych leków. Choroba, chociaż rzadka, jest bardzo poważna. Jej przebieg to pojawiające się pęcherze i owrzodzenia skóry, czasem także łuszczenie.

Chociaż choroba nie ma podłoża genetycznego, niestety jest nieuleczalna. Stosuje się jedynie leczenie objawowe.

Hipertrichoza

Przy wymienionych powyżej chorobach tę można uznać za łagodną, choć osobom na nią cierpiącym na pewno nie jest do śmiechu. Inna jej nazwa to wilkołactwo, a wzięła się z nadmiernego owłosienia skóry. Na hipertrichozę chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Hipertrichoza co prawda nie jest bolesna, ale lekarstwa na nią nie ma. Pozostaje jedynie golenie lub depilacja, także laserem.

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię