Dom i ogród

Jak wybrać lampę wiszącą?

Jak wybrać lampę wiszącą?
Jak wybrać lampę wiszącą?

W większości domowych wnętrz lampa główna jest wprost niezbędna dla optymalnego doświetlenia całej przestrzeni. W tej roli wykorzystuje się rozmaite oprawy. Jednym z najpopularniejszych typów pozostają wciąż modele wiszące. Jakie lampy wiszące są obecnie najchętniej wybierane oraz jak znaleźć idealną lampę wiszącą do różnych domowych wnętrz? O tym napiszemy poniżej.

Lampa wisząca – do czego się przydaje?

Lampa wisząca zazwyczaj spełnia funkcję oświetlenia głównego. Oznacza to, że wykorzystuje się ją do bezpiecznego przemieszczania się oraz zapewniania wystarczającej ilości światła do wykonywania podstawowych czynności, przy których nie trzeba wielkiej precyzji oraz wysokiego natężenia światła.

Niekiedy lampy wiszące montuje się jako oświetlenie strefowe. W tej roli idealnie sprawdzają się nad wyspą kuchenną, w salonach lub sypialniach, nad przestrzenią wypoczynkową, na przykład nad zestawem mebli rekreacyjnych. Przydają się także w przedpokoju lub na klatkach schodowych.

Nie zapominajmy również o tym, że lampy wiszące to zazwyczaj dość duże oprawy oświetleniowe. Z tego powodu należą do szczególnie istotnych elementów wyposażenia, które wpływa na całościową stylistykę wnętrza.

Najpopularniejsze style wnętrzarskie a lampy wiszące

Obecnie współistnieje wiele nurtów, często odznaczających się mocno zróżnicowanymi cechami. Niemal w każdym z nich występują jednak efektowne modele wiszące.

Do najpopularniejszych rozwiązań wciąż zaliczają się style skandynawskie i minimalistyczne. W ich przypadku lampy wiszące są skrajnie proste. Często źródło światła okrywa kulisty klosz lub cylindryczny abażur.

Zbliżoną tendencją jest art déco, które także stawia na proste, zgeometryzowane formy. Lampy w tym przypadku wykonuje się jednak przede wszystkim z polerowanego na wysoki połysk metalu oraz mlecznobiałego szkła.

Na przeciwnym biegunie znajdują się efektowne style dekoracyjne, jak glamour lub rozmaite rozwiązania retro. W ich przypadku chętnie sięga się po ozdobne klosze i abażury z wielobarwnych tkanin z różnymi aplikacjami. Również sama konstrukcja jest znacznie bardziej rozbudowana. Chętnie w takich przestrzeniach stawia się na powracające do łask żyrandole.

Kilka słów o żyrandolach – wielki powrót

Ostatnie sezony to ponownie zwrot w stronę specyficznego typu lamp wiszących, czyli żyrandoli. To niezmiernie okazałe i rozbudowane rozwiązania oświetleniowe, wyposażone w przynajmniej kilka źródeł światła, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Do tej pory chętnie montowało się je przede wszystkim w pomieszczeniach reprezentacyjno-rekreacyjnych, jak salony lub sypialnie. Obecnie chętnie wprowadza się je również do innych wnętrz, jak kuchnie, przedpokoje albo nawet łazienki.

Modne żyrandole miewają mocno zróżnicowane formy. Obok klasycznych modeli z metalu, tworzy się efektowne konstrukcje wiszące o minimalistycznej i dekoracyjnej formie. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednią lampę do każdego pomieszczenia.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp wiszących?

Lampa wisząca we wnętrzu determinuje jego charakter oraz wpływa na funkcjonalność całej przestrzeni. Dlatego warto zadbać o wybór jak najlepszego rozwiązania.

Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań? Kwestie estetyczne są oczywiście istotne. Lampa musi wpisywać się przecież w całą aranżację oraz współgrać z pozostałymi meblami i akcesoriami.

Trzeba jeszcze zadbać także o kilka kwestii technicznych. Przede wszystkim lampa wisząca musi być dopasowana wielkością do dostępnej przestrzeni. Zbyt mała nie spełnia swojej roli, a zbyt duża przytłacza i sprawia przytłaczające wrażenie.

Równie ważna jest wysokość zawieszenia lampy. W salonach i sypialniach powinna być ona umieszczona poza ciągami komunikacyjnymi, na tyle wysoko, by nikt z domowników nie zahaczał o nią głową. Jeśli montuje się ją nad stołem w jadalni, należy zawiesić ją minimum 70 centymetrów nad powierzchnią stołu.

Warto zdecydować się na lampy wiszące, przystosowane do używania ich z energooszczędnymi żarówkami LED. Pozwala to obniżyć zużycie energii elektrycznej, usprawnić sterowanie domowym oświetleniem, zwłaszcza gdy wybierze się źródła światła smart. Dzięki temu zarządzanie lampą może się odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnej, pilota lub komend głosowych.

Efektowne i praktyczne lampy wiszące

Lampy wiszące to skuteczny sposób na oświetlenie domowych wnętrz. Szeroki wybór modeli pozwala łatwo dopasować je do każdej aranżacji oraz typu pomieszczenia w niemal dowolnym stylu. To efektywne i wygodne oświetlenie do modnych mieszkań lub domów.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię