Branża „kwiaciarniana” posiada swą odrębną poddziedzinę, jaką jest florystyka funeralna, czyli wszystko co wiąże się z szeroko rozumianą dekoracją grobu z wykorzystaniem roślin. Specjaliści z doświadczeniem doradzają konsumentom, jakiego typu wiązanki wybierać na groby najbliższych i kiedy decydować się na konkretne gatunki kwiatów. Podpowiadają, co posadzić, by rosło niezawodnie i efektownie, a także sugerują, czego nie robić, by nie oszpecić grobowca. Pomogą oni też z wyborem stosownej ozdoby, dopasowując ją do ogólnej stylistyki pomnika oraz okazji, w związku z którą zamierzamy przystroić nagrobek zmarłego.
Szeroki wachlarz możliwości
Teoretycznie, na cmentarz przydają się niemal wszystkie typy roślin, które mogą żyć dziko, bez konieczności ciągłego doglądania i fachowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaleca się, aby okazy nie były jednakże zbyt wysokie, za bardzo potężne gabarytowo czy nie rozrastały się wszerz. Dla osób niemających możliwości za często odwiedzać rodzinną mogiłę, z pewnością strzałem w dziesiątkę okażą się gatunki odporne na mrozy, susze czy intensywne opady deszczu. Zanim jednak takowe wybierzemy, musimy poznać, które z rozlicznych typów roślin dostępnych na rynku florystycznym zaliczają się do tego grona. W tym celu warto rozważyć inwestycję w usługę fachowca, jak na przykład znana marka w branży funeralnej – firma Jakubisiak, zatrudniająca ekspertów w wyżej wspomnianej dziedzinie. Przybywając na cmentarz, ekspert ocenia warunki świetlne, sprawdza glebę, obserwuje jak wygląda najbliższe otoczenie wokół grobowca i dopiero wówczas sugeruje możliwe rozwiązania, dostosowując je nie tylko do indywidualnych upodobań estetycznych klienta, ale także do jego konkretnej sytuacji- czy jest on na miejscu i regularnie odwiedza cmentarz, a co z tym idzie będzie miał sposobność dbać o rośliny, czy może wręcz odwrotnie – przebywa poza granicami kraju lub żyje w innej miejscowości a rodziną mogiłę ogląda sporadycznie, od wielkiego dzwonu. Do tego dochodzi również kwestia finansowa i to, z jakiego materiału i w jakim stylu stworzony został ponik, w którym spoczywa ciało naszego bliskiego zmarłego. Dla wygodnych, wiele podmiotów, w tym między innymi wspomniana już wcześniej marka Jakubisiak, proponują komfortowe pakiety całorocznej opieki nad grobem.
W oparciu o porę roku
Kiedy jednak decydujesz się spróbować własnych sił we florystyce funeralnej, musisz wystartować z gruntownym zaznajomieniem się, które gatunki są mile widziane o określonych porach roku. Niesamowicie pięknie kwitnące odmiany takie jak bodziszki, floksy, ciemierniki, bratki oraz stokrotki i wdzięczne prymulki czy zawilce stanowią uniwersalne i ponadczasowe propozycje na sezon wiosenny. Jeżeli myślisz o ustrojeniu miejsca cmentarnego także roślinami doniczkowymi, warto postawić na standard w postaci chryzantem, wrzosy czy wrzośce, które znakomicie prezentują się zarówno po zimie, jak i późną jesienią. Równie spektakularny efekt wizualny dają plektrantusy czy gazanie, koleusy i begonie, a zwłaszcza te ostatnie, bowiem one kwitną stale. Nietuzinkowo przedstawiają się też niecierpki oraz miniaturowe odmiany wielobarwnych róż. Do wazonów z kolei rewelacyjnie pasować będą długie astry, potrafiące wytrzymać nawet trzy tygodnie w niemal idealnym stanie. Podobnie dalie, które mimo że są mniej wytrzymałe, pod kątem estetycznym śmiało mogą konkurować z astrami. Na lato zaś doskonałym wyborem okazują się nachyłki, lilie czy gerbera. Ta ostatnia nie wymaga żadnej pielęgnacji, a jej kwiaty są tak zróżnicowane barwami, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zdaniem ekspertów, do łask niewątpliwie wracają wyjęte z przysłowiowego lamusa goździki, które występują w odcieniach różowym, czerwonym, czy białym.
Dodaj komentarz