Uroda

Na czym polega fenomen witaminy C w kremach?

fenomen witaminy C w kremach

Witamina C to wszechstronny składnik kosmetyków – stosowana w codziennej pielęgnacji sprawia, że cera odzyskuje jednolity koloryt i blask. Regularnie i długofalowo stosowane kremy z witaminą C zapewniają młody wygląd. Jak działa ten składnik kosmetyków? Jak go stosować? Na co uważać?

Do jakiej cery wskazane są kremy z witaminą C?

Składnik jest uniwersalny – sprawdza się w pielęgnacji cery młodej, dojrzałej, trądzikowej i naczyniowej. Polecany jest zwłaszcza osobom, których twarz ma ziemisty, szary koloryt i zmęczony wygląd – witamina C rozpromienia skórę, nadając jej zdrowy glow. Ponieważ łagodzi stany zapalne, produkty z witaminą C mogą stosować również osoby z trądzikiem różowatym czy atopowym zapaleniem skóry (oczywiście po konsultacji z lekarzem dermatologiem).

Jak działa witamina C w kosmetykach?

Witamina C to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej znanym antyoksydantów, czyli substancji niwelujących działanie wolnych rodników. Innymi słowy, krem z witaminą C zmniejsza negatywny wpływ czynników środowiskowych na cerę – w efekcie skóra starzeje się wolniej i później pojawiają się na niej zmarszczki. Co więcej, regularnie stosowane produkty zawierające kwas askorbinowy poprawiają jędrność skóry i wspomagają procesy regeneracyjne. Witamina C pobudza bowiem fibroblasty do produkcji kolagenu, którego z biegiem lat jest w ciele coraz mniej.

Krem z witaminą C na przebarwienia

Kremy z witaminą C mają jeszcze jedno cudowne działanie – rozjaśniają przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Dzieje się tak, ponieważ witamina C bierze udział w regulacji produkcji melaniny. W ten sposób ujednolica koloryt skóry, nadając jej młodzieńczy blask. Możesz ją śmiało stosować latem – krem z witaminą C można nakładać pod filtry słoneczne, które są dziś obowiązkowym punktem pielęgnacji skóry (również zimą!). Witaminę C znajdziesz nie tylko w kremach, ale też maseczkach, produktach do mycia twarzy, a nawet podkładach.

Różne rodzaje witaminy C w kremach i serach do twarzy

W kosmetykach stosowane są różne rodzaje witaminy C, na przykład:

  • kwas l-askorbinowy, który po nałożeniu daje efekt natychmiastowego rozświetlenia skóry. Jednak ma swoje słabe strony – produkt należy szybko zużyć, ponieważ się utlenia i po prostu przestaje być skuteczny. Serum z witaminą C pod postacią kwasu l-askorbinowego należy przechowywać w opakowaniu z ciemnego szkła, w ciemnych i chłodnym miejscu;
  • glukozyd askorbylu – kolejna forma, która wykazuje działanie podobne do kwasu, ale dociera głębiej. Tę postać składnika często dodaje się do kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ spowalnia proces starzenia i rozjaśnia plamy pigmentacyjne;
  • tetraizopalmitynian askorbylu – to jedna z najdroższych, ale najstabilniejszych form witaminy C. Składnik daje bardzo dobre efekty już w niskich stężeniach. Przenika w głęboko i jest odporna na utlenianie.

Witaminę C warto łączyć z kwasem felurowym, który stabilizuje jej działanie. Wszystkie formy witaminy C (oprócz kwasu askorbinowego) można łączyć z niacynamidem – duet działa przeciwzapalnie i delikatnie złuszczająco. Witaminy C nie stosuj jednak z kwasami złuszczającymi, ponieważ w tym połączeniu składniki mogą mocno podrażniać!

Artkuł dostarczony przez partnera strony.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię