Lifestyle

NPC – co to znaczy? Slang, który warto znać

NPC - co to znaczy? Slang, który warto znać

W mowie potocznej coraz częściej pojawiają się terminy i sformułowania zapożyczane z innych języków. Używamy ich w różnych kontekstach – niekiedy pochodzą one z kultowych filmów, innym razem czerpiemy je z literatury czy zasobów internetowych. Jednym z przykładów słowa, a w zasadzie trzyliterowego skrótu, jest NPC. Co oznacza to słowo i dlaczego stało się popularne? Spróbujemy wyjaśnić te kwestie poniżej.

NPC – co to jest?

NPC to skrót anglojęzycznego sformułowania oznaczającego non-playable character lub non-player character. Rozwinięcie skrótu wskazuje nam wprost, z czym mamy do czynienia. Jest to termin występujący w grach komputerowych – określa się nim postacie niezależne, z którymi główny gracz może np. wchodzić w interakcje. NPC to każda postać w grze, którą nie można sterować. Jej zachowania determinuje program komputerowy. Polskie tłumaczenie tego terminu to po prostu BN, czyli bohater niezależny. W niektórych grach, np. rozbudowanych grach akcji, RPG czy MMORPG, może występować nawet kilkaset, jeśli nie tysiące, NPC w trakcie rozgrywki. Stąd też termin NPC przeniknął do świata realnego. Poniżej przedstawimy sens tego słowa – okazuje się bowiem, że pod pojęciem NPC kryje się wiele znaczeń.

NPC – co to znaczy w praktyce?

Co to znaczy NPC? Nie da się jednoznacznie tego określić, ponieważ wypowiedzenie tego słowa zależy od kontekstu – wówczas może się zmienić jego znaczenie. Najprostsza definicja to po prostu: postać z gry, która nie jest bohaterem sterowanym przez żywą osobę. Jeśli ktoś do kogoś powie, że dana osoba zachowuje się jak NPC, może mieć na myśli to, że ten człowiek ma dziwne ruchy, jest często zamyślony, chodzi sztywno lub ma specyficzną mowę. W tym kontekście słowo NPC może mieć lekkie zabarwienie pejoratywne, choć oczywiście zależy to od sytuacji. Termin ten jest szczególnie popularny wśród młodzieży. Starsze pokolenia, nawet jeśli znają ten skrót, to zazwyczaj nie używają go w życiu codziennym. Więcej o wyglądzie osoby, którą określa się jako NPC, piszemy nieco niżej.

Inne znaczenia terminu NPC

Non-playable character to zwykła osoba, która niczym się nie wyróżnia. Jest szara, wtopiona w tłum – zupełnie jak sztucznie wygenerowane postacie w grach komputerowych. Można stwierdzić, że jest to osoba słabo zaangażowana w różne przedsięwzięcia, stojąca zawsze z tyłu. Inne znaczenie tego słowa wskazuje na to, że NPC to osoba nudna, z którą nie da się wytrzymać dłużej niż kilka minut. Zanudza ona samą swoją obecnością – podobnie jak takie same, wygenerowane postacie w grach komputerowych, które po prostu omijamy na swojej drodze do wykonania zadania.

Skąd się wzięło NPC?

Termin NPC jest szczególnie dobrze znany w przestrzeni internetowej, wszak jest to pole niewątpliwie bardzo mocno związane z gamingiem. Zwolennicy niektórych spiskowych teorii mogą twierdzić, że część osób jest wygenerowana, zachowuje się jak osoby zaprogramowane lub jak kosmici – stąd też określa się ich mianem NPC. Bohaterowie niezależni, czyli NPC, mają bardzo usystematyzowany wygląd. Zazwyczaj posiadają jedną z kilku popularnych fryzur, zachowują się w sposób powtarzalny. Jeśli więc prowadzimy sklep i codziennie przychodzi do nas klient po ten sam towar, to żartobliwie możemy sobie o nim pomyśleć „ale z niego NPC”. Oczywiście słowo to użyte w złym kontekście może być uznane za niezbyt miłe, szczególnie jeśli rozmówca zna znaczenie tego terminu.

NPC na TikToku

Udawanie NPC stało się popularnym trendem w aplikacji TikTok. Być może za jakiś czas filmiki z NPC będą udostępniane globalnie również na innych platformach. Osoby, które wcielają się w rolę enpeceta, udają że zachowują się jak maszyny. Mają powtarzalne zachowania, są bierne i naśladują komputerowy styl postaci. Dlaczego stało się to popularne? Bo jest inne, zadziwia i zastanawia oglądających. Streamerzy dostają za to pieniądze, więc każda ze stron jest zadowolona. Jednym z przykładów takiej postaci jest użytkowniczka PinkyDoll, która w 2023 roku zgromadziła niespełna 6 milionów polubień.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię