Dom i ogród

Relaks w ogrodzie – jak wypoczywać

Relaks w ogrodzie - jak wypoczywać
Relaks w ogrodzie - jak wypoczywać

Ogród od wielu wieków stanowił nieodłączny element ludzkich siedlisk. Niegdyś miejsce sprawujące funkcje gospodarcze i użytkowe, dziś jest oazą i bezpieczną przystanią pozwalającą zapomnieć o trudach codziennego życia. To tutaj wypoczywamy i pozwalamy myślom swobodnie płynąć. Nic tak bardzo nie uwrażliwia duszy, jak kontakt z naturą, która koi nerwy i pozwala przypomnieć sobie skąd się wywodzimy. Choć okoliczności przyrody często sprzyjają kontemplacji, warto nauczyć się wykorzystywać ogród, tak by maksymalnie spełniał rolę wypoczynkową na długie lata.

AKTYWNA FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU W OGRODZIE

Jedną z najlepszych form spędzenia wolnych chwil w ogrodzie, która służy naszemu zdrowiu jest pielęgnacja roślin, w nim rosnących. Aktywność ta wymaga od nas nie tylko czasu, ale sporej cierpliwości. Dobrze utrzymana przestrzeń wokół domu, potrzebuje sporej uwagi i stałej pracy od wiosny, aż do jesieni, dlatego warto wcześniej przemyśleć wielkość nasadzeń, w zależności od naszych możliwości. Sama czynność sadzenia krzewów, drzew i kwiatów jest niewątpliwie jedną z najbardziej skutecznych metod w walce o kondycję naszego organizmu. Przycinanie i podlewanie roślin ma z kolei właściwości relaksujące i uspakajające. Wszystkie prace wykonywane w ogrodzie mają wpływ na wzrost naszej odporności, tak potrzebnej w okresie jesienno – zimowym. Serce włożone w pielęgnacje roślin, przynosi nie tylko radość, ale również plony, którymi dzielimy się z najbliższymi. Owoce z wypielęgnowanego drzewa czy zerwane z własnoręcznie zasadzonego krzaczka, nierzadko smakują lepiej niż te zakupione w sklepie. Ponadto mamy pewność, że nie ma w nich środków ochrony roślin bądź innych szkodliwych substancji. Przetwory przygotowane z letnich zbiorów, pozwolą w okresie zimowym przypomnieć o kwitnącym ogrodzie i umilą oczekiwanie na pierwsze promienie wiosennego słońca.

Ogród jest miejscem inspiracji, która zachęca do aktywnego udoskonalania powierzchni wokół domu. Dzięki kolejnym nasadzeniom i zakupionym dodatkom, możemy aranżować ogród na wiele sposobów tworząc niepowtarzalny klimat, w zależności od upodobań bądź sytuacji. Chęć posiadania pięknego ogrodu zachęca do pogłębiania wiedzy i zdobywania doświadczenia, które przydaje się w dalszym życiu.

W dobie powszechnego dbania o zdrowie, bardzo częstym zjawiskiem jest uprawianie sportów w ogrodzie. Choć zwykle są to ćwiczenia relaksacyjne, bądź rozciągające, to coraz bardziej popularne staje się zagospodarowanie przestrzeni pod gry zespołowe, takie jak koszykówka, siatkówka czy badminton. Wszystko zależy od wyobraźni oraz przestrzeni jaką dysponujemy do tego rodzaju aktywności. Ruch na świeżym powietrzu sprzyja nie tylko zdrowiu, ale również zacieśnieniu więzi rodzinnych. Ogród możemy również wykorzystać do ucieczki w krainę fantazji i zaszyć się wśród pachnących kwiatów, aby oddać się lekturze ulubionej książki.

OGRÓD – OPTYMALNA ARANŻACJA PRZESTRZENI

Posiadanie ogrodu wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji co do aranżacji przestrzeni. W zależności od tego jakie funkcje ma spełniać nasza przydomowa przestrzeń, ważne jest wyselekcjonowanie odpowiedniej ilości powierzchni użytkowej m.in. pod strefy z roślinami. Zaprojektowanie ogrodu pozwoli określić, jakie rośliny będą znajdowały się w poszczególnych sektorach, czy będą to np. rabaty czy też postawimy na przydomowy warzywniak. Nawet najmniejszą przestrzeń można zagospodarować tak, żeby stała się ozdobą posesji, którą będziemy mogli podziwiać, nie tylko z okien naszego domu, ale również z oszklonego tarasu.

TARAS – NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE W OGRODZIE

Taras stanowi atrakcyjne wykończenie ogrodu i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną. Poranek przy aromacie kawy, wspólne posiłki czy spotkanie z przyjaciółmi przy własnych przetworach, to jedne z wielu walorów, jakie dają nam te konstrukcje. Nic nie cieszy bardziej niż możliwość obcowania z bliskimi w otoczeniu piękna roślinności, szczególnie tej, którą zaaranżowaliśmy sami w pobliżu naszego domu. Decydując się na taras warto zastanowić się nad materiałem, z którego zostanie wykonany. Bardzo ważne jest by konstrukcje służyły nam na lata i były odporne na czynniki atmosferyczne. Takie możliwości dają nam niewątpliwie konstrukcje aluminiowo – szklane, Warto w takich przypadkach zastanowić się nad zadaszeniem i zabudową tarasu.

ZADASZENIE SZKLANE TARASU

Szklane zadaszenie tarasu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę. Takie rozwiązanie daje nam radość z odpoczynku, bez względu na trudne warunki atmosferyczne. Palące słońce, które powoduje nagrzanie płytek czy niespodziewany deszcz, nie zakłócą nam już chwil spokoju. Zadaszenie tarasu dba nie tylko o nasz komfort, ale chroni również sprzęt i meble, stanowiące integralną jego część . Szklane tarasy z wykorzystaniem aluminium to niezwykle wytrzymałe produkty, które łączą w sobie walory estetyczne i praktyczne. W odróżnieniu od poliwęglanu zachowują trwałość na wiele lat. Nie wymagają też konserwacji, tak jak w przypadku drewna.

ZABUDOWA ALUMINIOWO SZKLANA TARASU

Całkowita zabudowa tarasu jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy powiększyć swoje mieszkanie o dodatkową strefę wypoczynku. Konstrukcja daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez względu na panującą aurę. Chroni zarówno przed wiatrem deszczem, jak i nadmiernym nasłonecznieniem.

Do zabudowy tarasów wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG, które składa się z dwóch tafli sklejonych specjalną folią. Stanowi ono ochronę w przypadku stłuczenia, kiedy to szkło nie rozbija się na wiele kawałków, a jedynie pęka pozostając przytwierdzone do folii.

Innym rozwiązaniem w przypadku zabudowy tarasu jest zastosowanie szkła VSG ESG tzw. bezpiecznego hartowanego. Taki materiał poddawany jest specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu jest bardziej odporny na uszkodzenia. Wytrzymałość takiego rodzaju szkła na zgniatanie wynosi : 120N/mm2 , a na ściskanie: 700-900N/mm2.

Kiedy decydujemy się na zabudowę tarasu szkłem warto pomyśleć o rozbudowaniu tarasu o dodatkowe ścianki boczne i systemy przesuwne. powstaje wówczas tzw. ogród zimowy. Główną zaletą takiej konstrukcji, jest możliwość odpoczynku na tarasie w okresie zimowym, gdy niskie temperatury zniechęcają do przebywania w ogrodzie. Zabudowa tarasów na wzór ogrodów zimowych jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort i lubiących pielęgnować rośliny również w doniczkach, które upiększają wnętrze szklanej konstrukcji. Zabudowa tarasu szkłem jest rozwiązaniem nowoczesnym, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze względów estetycznych, ale również oszczędności cieplnej. Funkcja osłonowa mieszkania, pozwala na zmniejszenie strat cieplnych w budynku.

Przykładowe projekty zabudowy tarasów oferuje firma SALGAT Katowice – zadaszenia aluminiowo-szklane.

Dom z widokiem na piękny ogród to niewątpliwie marzenie wielu z nas. Mimo, że aranżacja wnętrz, jak i przestrzeni wokół domu kosztuje wiele wysiłku, to warto poświęcić swój czas i energię w drodze po urzeczywistnienie swoich planów. Dzięki naszej wytrwałości możemy potem cieszyć się relaksem w otoczeniu pięknej przyrody, z której czerpiemy energię i wewnętrzny spokój. Uzupełnieniem ogrodu jest niewątpliwie szklany taras, który integruje dom z naturalnym otoczeniem i jest rozwiązaniem na lata.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię