Biznes i finanse

Testowanie oprogramowania w metodyce BDD – co warto o nim wiedzieć?

Testowanie oprogramowania w metodyce BDD – co warto o nim wiedzieć
Testowanie oprogramowania w metodyce BDD – co warto o nim wiedzieć

Testy automatyczne mają wiele zalet w porównaniu z testowaniem manualnym. Wystarczy napisanie odpowiedniego skryptu, jednak to od testera zależy, jakie aspekty działania oprogramowania zostaną sprawdzone. Jedną z ciekawszych metod testowania jest BDD. Jakie założenia stoją za tym standardem? W jaki sposób przebiegają testy? Gdzie szukać wsparcia w testowaniu oprogramowania tą metodą?

Założenia BDD

Behavior-driven development, czyli BDD, jest jednocześnie procesem wytwarzania oprogramowania, który odbywa się w oparciu o strukturę złożoną z przyjętych wymagań. Stanowi rozwinięcie innej metody, nazywanej test driven development (TDD).

Więcej na temat biznesu przeczytasz tutaj: https://biznesprzyszlosci.pl/

Jednym z głównych założeń behavior-driven development jest łączenie celów biznesowych z wiedzą techniczną. Do testów wykorzystuje się prosty język skryptowy, który stanowi przełożenie sformułowań zapisywanych w języku naturalnym.

Schemat: given, when, then

Testy automatyczne przeprowadzane w myśl behavior-driven development stanowią w praktyce zbiór historyjek przedstawiających pożądaną reakcję oprogramowania na konkretne okoliczności. Każda z historyjek ma prosty schemat, opierający się o 3 elementy:

  • given: określenie warunków, w jakich ma nastąpić testowane zdarzenie,
  • when: opis zdarzenia, które będzie przedmiotem testu,
  • then: oczekiwany rezultat testu, czyli działanie oprogramowania w praktyce.

Takie podejście do testów automatycznych ma kilka ważnych zalet. Po pierwsze, testowane są funkcje oprogramowania istotne z biznesowego punktu widzenia. Po drugie, ten prosty schemat jest czytelny zarówno dla testera posiadającego wiedzę techniczną, jak i osoby, która nią nie dysponuję, np. dla przyszłego użytkownika oprogramowania. Ponadto, zastosowanie Behavior-driven development na etapie tworzenia oprogramowania daje gwarancję, że twórca dobrze rozumie oczekiwania klienta.

Testowanie oprogramowania metodą BDD na platformie Salesforce

Testy automatyczne prowadzone metodą BDD sprawdzają się w przypadku różnych typów oprogramowania. Ważne, by zajmowali się nimi specjaliści dobrze znający specyfikę platformy, z której korzystają. W przypadku popularnej platformy Salesforce, na polskim rynku testy automatyczne oferuje firma Craftware, Platynowy Partner Salesforce. Testy mogą być przeprowadzone w ramach usługi body leasing.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię