Lifestyle

Zabawki, które rozwijają wyobraźnię czterolatka

Zabawki, które rozwijają wyobraźnię czterolatka
Zabawki, które rozwijają wyobraźnię czterolatka

Dzieci uwielbiają się bawić i w ten sposób zdobywać nową wiedzę oraz przydatne umiejętności. Rolą rodziców jest jednak podsuwanie dzieciom takich zabawek, które korzystnie będą wpływać na ich rozwój, rozwijać wyobraźnię oraz ćwiczyć zdolności manualne. Wiek czterech lat to doskonały moment, by zmienić dziecku zabawki na takie, które będą nie tylko bawić, ale i uczyć oraz rozwijać jego zainteresowania.

Zobacz, jak trafnie wybrać zabawki dla 4 latka.

Klocki, z których dziecko zbuduje absolutnie wszystko

Jeśli chcesz, by twoje dziecko rozwijało swoją wyobraźnię, zdolności manualne, motorykę oraz przestrzenność w postrzeganiu świata, wybierz dla niego klocki, dzięki którym będzie mogło zbudować najbardziej wymyślne konstrukcje i niesamowite budowle. Najważniejsze, by nie narzucać dziecku, jak ma budować, ale pozwolić mu, by samo wykazało się kreatywnością i pomysłowością.

Jakie klocki dla 4 latka będą najlepsze? Zdecydowanie te najprostsze, które łatwo się spinają ze sobą i dziecko bez problemu będzie mogło je zburzyć. Powinny być również odpowiednich rozmiarów, bez malutkich elementów, które mogłyby być dla małego dziecka niebezpieczne.

Przy wyborze klocków warto zwrócić również uwagę na solidne wykonanie, czy materiał jest trwały, nie odchodzi farba, nie mają drzazg oraz czy są wodoodporne. Możemy być pewni, że podczas zabawy dziecko podda je bardzo surowym testom wytrzymałości.

Doskonałą propozycją klocków dla 4 latka będzie lego Duplo. Te klocki wspierają rozwój zdolności manualnych oraz wyobraźni dziecka, a przy tym są bardzo wytrzymałe i bezpieczne nawet dla mniejszych dzieci. Klocki lego Duplo występują w wielu tematycznych zestawach, które na pewno zachęcą malucha do zabawy. Policja, straż pożarna, zwierzątka czy księżniczki Disneya to tylko niektóre z wielu kolorowych zestawów, zawierających pojazdy, ludziki, zwierzaki oraz domki i rośliny. Dziecko będzie mogło samodzielnie łączyć ze sobą wybrane elementy i tworzyć kolorowy, bajkowy świat, kierując się swoją wyobraźnią.

Tablice czarne, magnetyczne a może interaktywne?

Dla 4 letniego dziecka bardzo często te najprostsze zabawki są najlepsze, ponieważ dają dziecku możliwość samodzielnego wymyślania zabawy. Idealnie sprawdzą się więc różnego rodzaju tablice, począwszy od zwykłych czarnych tablic, na których dziecko może pisać i rysować kredą, a skończywszy na modelach magnetycznych, do których dziecko może przyczepiać literki i cyferki w postaci magnesów, a nawet tworzyć kolorowe magnesowe obrazki.

Możemy również wybrać modele, które zawierają zarówno tablice do malowania kredą, jak i tablice magnetyczne. Dzięki temu dziecko będzie mogło zmieniać sposób zabawy i na pewno taką zabawką szybko się nie znudzi.

Bardzo ciekawe są również tablice interaktywne i różnego rodzaju znikopisy. Tego typu zabawki doskonale sprawdzą się w podróży i podczas wyjazdów na przykład na wakacje. Nie są duże, więc bez problemu można je zabrać ze sobą, a do tego zajmą uwagę dziecka podczas jazdy samochodem czy pociągiem.

Masy plastyczne, które rozwijają wyobraźnie i zdolności manualne

Rozwijanie wyobraźni 4 latka zawsze idzie w parze z różnego rodzaju pracami plastycznymi. Kredki, farby czy plastelina są zawsze trafionym pomysłem, ale jeszcze większą radość sprawią dziecku różnego rodzaju masy plastyczne i sensoryczne, jak:

• ciastolina

• glina

• piasek kinetyczny

• slime

• sztuczny śnieg

• piankolina

• masa solna oraz wiele innych.

 Jedne pachną, inne szokują konsystencją, relaksują i wciągają do niekończącej się zabawy nie tylko 4 latki, ale i starsze dzieci. Niezależnie od wieku dziecka, wszyscy chętnie po nie sięgają, a niekończąca się zabawa
i możliwości wykorzystania takich mas plastycznych sprzyjają rozwojowi wyobraźni i zdolności manualnych.

Tego typu zabawy dla dzieci nie wymagają wcale dużej pomocy ze strony rodziców, ponieważ dziecko może samodzielnie lepić figurki, wymyślać nowe kształty, a także ćwiczyć rączki. Bardzo często w zestawach z masą otrzymujemy również dodatkowe foremki i inne akcesoria, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają zabawę masą.

Wiele mas plastycznych i sensorycznych można wykonać samodzielnie
w domu, nie trzeba wcale kupować gotowych zestawów. Bardzo proste przepisy na masy znajdziemy w Internecie, a samo wykonanie masy będzie już dla dziecka niezwykła frajdą.

Akcesoria do gotowania dla małego kucharza

Kolejnym świetnym pomysłem na zabawki, które rozwijają wyobraźnie dziecka, są z całą pewnością akcesoria kuchenne i małe kuchnie, w których dzieci mogą gotować i tworzyć niezwykłe potrawy. Zabawa w kucharza to propozycja nie tylko dla dziewczynek ale i dla chłopców.

Zestawy, w których skład wchodzą garnki, patelnie, sztućce, zastawa stołowa, chochle czy deski do krojenia zachwycą każde dziecko. Umożliwią nie tylko przygotowanie posiłku, ale i piękne podanie już ugotowanych dań.

To zabawa, która nigdy się nie kończy, zwłaszcza, że na rynku zabawek pokazują się coraz to ciekawsze akcesoria, jak tostery, ekspresy do kawy czy miksery, które sprawiają, że gotowanie jest jeszcze bardziej realistyczne,
a dziecięca kuchnia może być równie dobrze wyposażona, jak ta prawdziwa.

Tego typu zabawki sprzyjają również rozwijaniu zdolności manualnych dziecka. Zwłaszcza zestawy z deską, nożem i warzywami do krojenia, które dzięki rzepom, dziecko bez trudu jest w stanie pokroić, złożyć z powrotem
i ponownie zabrać się za krojenie.

Zobacz także: wybieramy prezent dla 10 latka

Małe figurki czyli świat w nieco mniejszej skali

Kolekcjonowanie figurek ludzików, zwierzątek czy samochodzików to świetna zabawa dla dziecka w każdym wieku. Pozwalając dziecku na stworzenie własnego świata w mniejszej skali, dajemy płaszczyznę do nieograniczonej ilości zabaw i rozwijania wyobraźni dziecka. Zabawa w dom, lecznicę zwierząt, w zoo czy przedszkole na pewno zainteresuje dziecko, zwłaszcza, że nie narzucamy mu ani formy ani tematu zabawy, dziecko samo decyduje w jaki sposób chce się bawić.

Wybór figurek dla 4 letnich dzieci  jest bardzo duży, a królują wśród nich najpopularniejsze postaci z bajek i komiksów. Swoim urokiem zachwycą figurki Littles Pet Shop, My Little Pony w pięknych kolorach, figurki Psi Patrol, Strażak Sam  czy Świnka Peppa. Ulubiony bohater i niekończące się pomysły do zabawy, to połączenie doskonałe.

Wybierając figurki dla 4 latka i młodszych dzieci trzeba jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka. Figurki dla najmłodszych nie powinny zawierać ruchomych, a więc potencjalnie łatwych do oderwania elementów, które mogą zostać przez dziecko połknięte. Warto także dokładnie sprawdzać jakość wykonania, figurka nie powinna mieć żadnych ostrych wykończeń, którymi maluch może się skaleczyć. Najlepiej wybierać proste figurki, bez dodatkowych malutkich elementów i akcesoriów, na nie na pewno przyjdzie jeszcze czas.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię