Zakupy

Zepsuty laptop Sprawdź czy lepiej kupić nowy czy naprawiać

Zepsuty laptop Sprawdź czy lepiej kupić nowy czy naprawiać
Zepsuty laptop Sprawdź czy lepiej kupić nowy czy naprawiać

Uszkodzony laptop to ogromny problem. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Niektórzy potrzebują go do pracy lub nauki. Niestety awaria ważnych podzespołów nie jest tania w eliminacji. Przeszkodą może być również brak wolnych środków finansowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze naprawa ma sens. Czasami przekracza ona wartość sprzętu. Ponadto wraz z upływem czasu mogą pojawić się kolejne usterki.

Koszt naprawy laptopa

To, ile zapłacimy za naprawę laptopa zależy od tego, jak poważna jest awaria. Oczywistym jest, że wymiana niektórych części jest kompletnie nieopłacalna. Szczególnie dotyczy to sprzętu z niskiej półki cenowej (1000-2000 zł). Zdecydowana większość doświadczonych serwisantów odradzi nam wymieniać uszkodzoną matrycę. Nieco inaczej jest w przypadku sprzętu droższego. Za wymianę matrycy należy zapłacić mniej więcej 500-1000 zł, a wszystko zależy od modelu posiadanego sprzętu, a także cennika danego fachowca.

W wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia zasilacza. Jest to element, który po pewnym czasie może ulec wyeksploatowaniu. Dotyczy to w szczególności sprzętu intensywnie użytkowanego. Oryginalne zasilacze są zwykle dość drogie (około 300 zł). Na rynku znajdziemy wiele modeli zamiennych, które kosztują mniej więcej 100 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że ich wydajność jest niższa, a komputer może mieć problem z ich wykryciem. Uszkodzeniu może ulec nie tylko zasilacz, ale również sama bateria, czy też gniazdo zasilania. Koszt naprawy to mniej więcej 100-200 zł.

Sporym problemem jest sytuacja, gdy w komputerze padnie karta graficzna. W zależności od modelu nowa część będzie kosztować nam około 250-450 zł. Największy wydatek czeka na nas w przypadku, gdy awaria dotknęła płyty głównej. Jeśli niezbędna będzie jej wymiana na nową, to zapłacimy mniej więcej 500-1500 zł.

Zakup nowego sprzętu

Może okazać się, że naprawa laptopa jest bez sensu, szczególnie jeśli jest to sprzęt mocno wysłużony. W takich komputerach zwykle bardzo szybko pojawia się nowa usterka, co zmniejsza komfort użytkowania, a dodatkowo generuje spore koszty. Jeśli więc nie mamy zbyt dużych wymagań wobec laptopa, to warto jest rozważyć zakup nowego urządzenia. Bez trudu znajdziemy godne zainteresowania modele, które kosztują mniej więcej 1200-2000 zł. Pamiętajmy, że jest to zakup na lata. Uważajmy z zakupem sprzętu w komisach lub lombardach. Używany laptop jest tańszy, jednak nigdy nie mamy pewności, jak długo pozostanie on w dobrym stanie.

Brak gotówki to problem, który również można rozwiązać. Pożyczki krótkoterminowe nie generują wysokich kosztów, czy też prowizji. Sprawdzają się doskonale, gdy potrzebujemy pieniędzy „na już”. Wiele osób korzysta z takiej oferty w przypadku niespodziewanych wydatków. Niewątpliwą zaletą jest brak zbędnych formalności. Nie musimy przedstawiać rozmaitych zaświadczeń oraz dokumentów, dzięki czemu gotówkę otrzymujemy w przeciągu kilku dni roboczych. Nierzadko trafia ona na nasze konto już na drugi dzień od złożenia wniosku. Jest to najlepsza opcja, jeśli nie posiadamy środków na zakup lub naprawę sprzętu.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię